| anonim_4396 a întrebat:

Nu stiu ce sa aleg dintre Nokia N8 si Samsung Galaxy Ch@t B5330.

Stiu ca N8 e in mare parte mai bun :

- camera 12 mp

- camera secundara pentru videocall

- memorie interna 16 GB, 256 MB RAM, 512 MB ROM

- viteza mai mare la internet 10.2 Mbps

- A-GPS support; Ovi Maps 3.0

- 16 mil cul.

- HDMI

- CPU 680 MHz ARM 11

- TV-out, DivX/XviD, voice comand si multe altele

Dar dezavantajul ar fi ca e Symbian

Iar la Galaxy Ch@t ar fi :

- OS. ANDROID

- are si touchscreen si tastatura qwerty (un mare plus)

- 256 mii de cul. - dezavantaj (fata de N8)

- camera 2 Mp - clar dezavantaj

- memorie interna 2 GB (2 sunt ocupati de android)

- CPU 850 MHz

dar avanjatul ca gasesti mult mai multe aplicatii pentru Android

DECI. Nu stiu ce alegere sa fac, dintre un telefon clar mai scump : N8, cu mai multe aplicatii necesare dar cu SYMBIAN, sau Galaxy Ch@t un telefon mai ieftin dar cu ANDROID.

VA ROG NU IMI PROPUNETI ALTE TELEFOANE, NU DEVIATI DE LA SUBIECT.

2 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

N8 este bun pentru camera foto si GPS (nu numai ca are GPS integrat dar Nokia au cele mai bune harti gratis pentru GPS). acum depinde pentru ce vrei tu pana la urma daca celalalt are android dar nu ai GPS si nici camera foto buna pentru mine e 0. parerea mea ar fi N8-ul chiar daca symbian-ul a pierdut mult teren si numai sunt cine stie ce aplicatii pentru el. alta alternativa ar fi sa te axezi pe alt telefon cu android mai performant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

N8 e clar mai bun, din moment ce are camera mai mare, culori mai multe, internet mai rapid, cred ca poti trece peste faptul ca are symbian