| cristi202 a întrebat:

O experienta pe cit de interesanta, pe atit de ciudata.
Ma opresc pe o banca in oras. Telefonul, un Huawei P9 Lite, in buzunarul gecii, castile cu fir conectate la el, puse in urechi. Muzica (mai mult asta ascult) oprita. La un moment dat, scot telefonul, butonez la el, fara a da drumul la muzica, il bag inapoi. In momentul in care il bag, incepe sa mearga muzica. Am zis initial ca l-am bagat cu displayul aprins, si asa s-a conectat la muzica. Insa era altceva. Frinturi de piese de aproximativ doua-trei secunde, in special muzica instrumentala clasica (prima o piesa cintata de Richard Clayderman) si a doua vocea unei soliste de opera, restul nu le mai tin minte, dar in acelasi ton. Scot telefonul, ecranul inchis, muzica se opreste. Nu m-am gindit la ceva serios. Mai auzisem eu in casti tot soiul de zgomote. Bag telefonul inapoi in buzunar, cu atentie ca displayul sa fie inchis. Muzica incepe din nou, aceeasi, frinturile in aceeasi ordine. Dupa ce il scot inca o data si il bag inapoi, cand incepe din nou muzica, imi zic: "Mai sa fie! Ce e asta?!?" Ma gindeam sa nu fie de la o aplicatie deschisa. Scot telefonul, inchid toate aplicatiile. Bag telefonul la loc, aceeasi chestie. Muzica incepe din nou. Intrigat, scot telefonul, si il misc in toate partile. Descopar ca doar intr-o anumita pozitie cinta muzica. Pozitia monitorului de la calculator. Puteam sa il invirt in orice directie a punctelor cardinale, muzica cinta. Dar cum ii schimbam pozitia, de exemplu il puneam orizontal, pe masa, sau oblic, cum se tine in mina, muzica inceta. Cred ca cu totul, de vreo douazeci de ori a inceput sa cinte. Imi sun sotia, stiind ca apelurile scot din circuit orice aplicatie, ele se pun peste oricare din ele. Ii spun, si cand bag telefonul in buzunar, ca sa vorbesc lejer cu ea, incepe din nou sa cinte! Aude si ea! M-am asigurat asa ca nu e doar in capul meu acea muzica happy. Aceeasi chestie, chiar si pe apel. Doar ca de vreo doua ori ordinea intre piese era schimbata. Sotia imi spune sa ma uit, ca sunt tonuri de apel probabil. Inchid apelul, ma uit, nici o sansa, nici un ton nu corespundea. O sun din nou, din nou si muzica pe acea pozitie a telefonului. Incepem sa gindim variante posibile. Radioul pica din start, parea a fi o inregistrare, cum pornea cand puneam telefonul in pozitia necesara, o lua de la capat. Piese din playlistul de pe telefon, nu, nu le aveam pe niciuna. Din cel de pe Youtube, la fel. Sa fi interferat cu vreun telefon din imprejurimi, nu prea e de crezut, muzica ar fi fost continua, probabil aceeasi melodie in cele cateva secunde in care am ascultat de fiecare data, si care, in sfertul de ora in care a tot cintat s-ar fi schimbat. Ajung cu sotia la concluzia ca e o chestie ciudata. Ii zic ca imi ramane doar sa inchid telefonul, sa vad daca dispare. Opresc apelul, restartez telefonul. Asa am scapat de acea muzica happy.

Are cineva idee depre ce a putut fi vorba? Ca eu nu gasesc nici o explicatie la asta... happy

6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Ai verificat, ce aplicatii iti ruleaza in background, cand "suna aiurea"?
Am intalnit telefon care "baga" stiri si reclame diferite, in backround, in "spatele" aplicatiilor folosite de utilizatorul lui. Greu am gasit aplicatia, fiindca nu a aparut pe lista aplicatiilor instalate voit.

Pentru a scapa de asemenea aplicatii nedorite, este indicat sa rulezi (atat pe calculator, cat si pe telefon, tableta, etc.) urmatoarele:
- un program antivirus (recomand AVG Free)
- un blocker de reclame (recomand AdBlock Plus)
- oprirea aplicatiilor ne mai folosite, care ruleaza in background si consuma doar curentul din baterie, degeaba.
- restartarea telefonului (oprire, urmata de pornire noua), macar odata saptamanal.

| Catrice a răspuns:

Te cauta chineziihee hee

| Lioana a răspuns:

E posedat telefonul tau. laughing

| CIaudiu a răspuns:

Bug.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Paranormal acitivity

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Poate este vorba de vreo eroare ceva sau este controlat de la distanta de cineva. Sau trebuie schimbat telefonul.