| Andrei093 a întrebat:

O problema: acum cateva luni am incheiat un contract la Vodafone, mi s-a spus ca daca prelungesc si maresc cu 6euro abonamentul am dreptul la un Huawei p20 gratis, la 0 lei..acum observ ca pe contract scris ca telefonul se plateste in rate timp de 24 luni 100lei/luna..pe scurt au facut o frauda dar eu nu pot demonstra asta..nu am fost atent si nah..intrebare: daca nu mai achit abonamentul ce imi pot face? Ca sigur nu imj vor remedia problema..nu stiu ce sa ma fac..platesc lunar intre 200-300lei..in loc de 90lei...

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Odata ce ai semnat contactul, ai declarat ca ai citit si ca esti de acord cu el. Ca nu l-ai citit cu adevarat, este problema ta si ei nu au facut nici o ilegalitates au frauda.

Daca nu achiti abonamentul, dupa 2 luni ti se blocheaza contul pentru neplata, dupa 3 luni contractul tau pleaca la companiile de recupeartori debite, dupa 6 luni, ajunge pe rol la Tribunal, fiind executat silit de judecator, prin luarea banilor din contul banacr sau din salariu.
In plus, fiecare intarziere atrage penalizari, iar daca se ajunge la tribunal, va trebuii saplatesti si cheltuielile de judecata.
Una peste alta, nu mai ai cum sa scapi cu neplata contractului, ca risti sa ramai pe lista natioanala a railor platnici, sa nu mai iei vreodata vreun credit bancar si nici telefonic. In plus, tribunalul tot va scoate banii de la tine, prin executare silita.

| Violleta2022 a răspuns:

Ai un master in finante-banci si nu stii ce se poate intampla daca nu platesti la timp, o datorie la o institutie publica?
Cum Dumnezeu ai facut masterul ala, pe spaga?
Dar calculele alea cu si fara telefon, nu le-ai putut executa mental sa vezi ce diferenta platesti si care-i mai avantajos?

| Liviu a răspuns (pentru Violleta2022):

Asta imi spunea mie instructoru cand puneam cate o idee tampita de legislatie. "Cum ai luat tu sala? " laughing per total, nu poti sa le stii pe toate uf, sperii omul tongue rautate.

| mihai69 a răspuns:

Dacă nu achiți îl suspendă și ți se pune poprire pe venituri până la achitarea datoriei prevăzute în contract. Citește-l atent, că scrie și asta acolo.