| SingleForOne a întrebat:

Pana la urma, mi-am cumparat un telefon, iar cand ii fac set-up, ma intreaba ce fel de "search engine/browser" sa aleg dintre GMX, PrivacyWall, Yandex si Google.

Ma ajuta si pe mine cineva cu cateva sfaturi despre acestea?
Se pot schimba pe viitor?

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Bineinteles ca se pot schimba. Daca tii la securitatea datelor personale, ia si instaleaza frumos DuckDuckGo. Dintre cele citate... poti da cu banul. Sau alege Google ca sa fii "in rind cu lumea" ca doar daca il alegi pe ala default nu inseamna ca si trebuie sa il folosesti.winking

| NLS a răspuns:

Marea majoritate a utilizatorilor romani foloseste motorul de cautare Google.
Si da, se pot schimba oricand.

Ca motor de cautare, as recomanda DuckDuckGo, dar daca nu il ai acolo, atunci Google.

Iar ca browser, e mai mult chestie de preferinte: Chrome, Opera, Firefox, Vivaldi, sau Brave.

(Cel mai probabil telefonul vine cu Chrome preinstalat)