| Stallone a întrebat:

Pe 8 imi expira abonamentul la Vodafone si vreau sa schimb reteaua, dar sa pastrez numarul.

Am fost ieri la ei si au trimis o cerere la Bucuresti si mi-au zis ca in maxim 5 zile o sa ma sune sa confirm inchiderea. Azi m-au sunat (desigur m-au momit si cu oferte) si mi-a zis operatoarea la sfarsit ca e gata si in 30 de zile o sa se inchida numarul.

Ce inseamna asta? Eu vreau sa ma duc pe 9 sa-mi fac abonament in alta retea si sa pastrez numarul. Daca fac asta platesc ceva la Vodafone? Sau trebuie sa astept 30 de zile? In astea 30 de zile cum voi fi taxat daca vorbesc la telefon? La sfarsit mai pot folosi numarul sau nu?

2 răspunsuri:
| Peridava a răspuns:

Tu ai cerut la Vodafone inchiderea abonamentului?
Trebuia sa mergi la cei la care vrei sa te muti si sa spui ca vrei sa te transferi la ei (ceea ce ei spun "portabilitate"). Ei faceau demersurile si iti pastrai numarul. Cum inteleg eu ca ai facut, cred ca il vei pierde.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebuie sa spui la Vodafone nimic. Dupa ce termini contractul, te duci la Orange sau ce retea vrei si se rezolva. e ei nu ii poate momi si amana. Te porteaza in acelasi moment cand faci contractul cu noua retea.