| valent1np a întrebat:

Pentru cei care se pricep la iDeviceuri, implicit la jailbreak :
Am un iPhone 3GS ce l-am dus la decodat iar tipu' care s-a ocupat de el a reusit intr-un final sa-l decodeze si mi-a pus iOS 4.1. Mi-a zis sa nu schimb sistemul de operare ca s-ar putea sa pierd decodarea. La inceput totu' a fost ok, pana au aparut updateuri la aplicatii iar acum din cele mai mult aplicatii imi iese fara motiv. Intrebarea mea este urmatoare :
Eu am baseband 06.15.00, cea necesara pentru iOS 5.0.1, daca incerc sa fac update la iOS 5.0.1, mai exista posibilitatea sa pierd decodarea? Daca da, ce programe sunt necesare pentru DECODARE?
IDul meu este : tinu_hd, daca poate cineva care se pricepe sa-mi dea add si sa ma ajute as fi foarte recunoscator, de asemenea funda.
Multumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca treci la iso 5.0 sau iso 6 nu mai poti activa telefonul.Adica o sa stai sa te uiti al el, ori va trebui sa dai ceva bani buni la un service sa stearga tot din el si sa reinstaleze iar softul de la Apple.Te costa mai mult decit alte chestii daca faci asta.Deci pune-i cruce de pe acum ca nu mai ai cum sa treci la alt iso nici daca il dai de pamint.i daca greci la alt iso ca de putut poti dar telefonul nu o sal mai poti activa, dupa vei merge la un service si aia til rezolva dar va ramine blocat cum era inainte sa il cumperi.Deci va trebuie sa iti faci si deblocare.Cu alte cuvinte se poate dar te costa.Si ca sa nu te mai agiti degeaba mergi direct la un centru service si spui ce vrei si ei te rezolva.Restul ca te agiti tu sa cauti pe net ceva sa faci gratis te asigur ca nu vei gasi nimci mai mult decit sa faci tu decodarea si jailbreak dar sa o faci singur si asta o poti face.Dar sa faci asta ai nevoie mai intai de iso, dupa sa iti activeze cineva telefonul care te va costa obligatriu, nu poti evita asta si de abia dupa iti faci tu singur jailbreack si deocodare gratis, Sper ca ai inteles ceva din ce am batut cimpii.La telefonul tau poti pune si iso 6 asta ultimul daca vrei ca merge.Acum depinde si pentru ce folosesti tu telefonul. Daca tu vrei sa iei aplicatii moca mai stiu eu de pe ce alte siteuri in afara de Apple atunci va trebuie sa faci si jaibreack obligatoriu. Daca insa folosesti telefonul doar asa normal il poti decoda factory unloack si nu vei mai avea niciodata probleme cu nimic.Te costa cred ca 2 $hai sa zic 2-3 $ si aia e tot.Dar asta tot singur trebuie sa o faci nu sa mergi in Romania la sercvice ca acolo te costa cit nu face telefonul.Mergi pe ebay dar pe ebay america si acolo gasesti cu 2 dolari decodare factory unloack.Eu am decodata deja vreo 5 iphone, 3 iphone 4 si DOUA 3GS. Daca nu ai cont pe ebay roaga pe cineva daca cunosti. Daca nu cunosti pe nimeni atunci naspa.Eu am cont si am de toate dar nu cred ca ma bag in chestii din astea pentru straini pentru ca acolo se plateste doar cu card si nu vad tu cum ai plati. Daca ai card din asta bancar atunci iti poti face adresa pe ebay si cu cardul poti rezolva tu singur.Dar mergi mai inti la un servicde intrebi cit te costa sa iti puna iso 6 sau 5 si sa decodeze si dupa faci comparatie si alegi cei mai bine pentru tine.Bafta

Răspuns utilizator avertizat