| Nume6 a întrebat:

Pot să fac abonament de telefonie mobilă și să bag pe numele meu 3 numere de telefon?

8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Cum să bagi pe numele tău?
Un abonament de telefonie mobilă este un contract dintre tine și o companie, legat de un număr de telefon. Nu poți în contract să ai alte numere. O firmă, tu ca beneficiar. Sunteți conectați prin contract și prin numărul de telefon. prin numărul de telefon îți este alocat un loc în rețeaua telefonică. Asta este identitatea ta în rețea și locul tău acolo undeva. În rețeaua de acasă de telefonie fixă., cea pe linie prin pământ, sau pe stâlpi de altă dată, casa ta avea un telefon fix. Aceea era destinația unui apel telefonic adresat ție. Lui i se aloca un număr, care înlocuia numele tău și adresa poșțală. Acum acel post telefonic îl iei cu tine, este mobil. Nu ai cum să bagi alte numere pe el de o dată. prin abonament. Tu ești identificat cu un număr, nu cu trei.

| flixbuster a răspuns (pentru sadrian46):

Gresit. Poti avea multiple numere de telefon in acelasi contract.

Exemplu de la RCS: Digi Mobil Optim Nelimitat, unde iti si ieftinesc abonamentul pe fiecare numar cu cat ai mai multe numere pe acelasi contract.

https://www.digiromania.ro/......-nelimitat

| mihai69 a răspuns:

Poți face oricâte abonamente vrei, nu e nicio limită - totul e să ai destui bani să le poți plăti.

| Nume6 explică (pentru mihai69):

și trebuie să mă duc când fac și cu cartelele?

| mihai69 a răspuns (pentru Nume6):

Ce cartele?!?

| Nume6 explică (pentru mihai69):

Adică sim-urile de la cele trei numere de telefon

| mihai69 a răspuns (pentru Nume6):

Nu știu sigur, dar bănuiesc eu că nu e nevoie. Tu de fapt înțeleg că vrei să treci de pe cartele pre-pay la abonament, corect?
De ce nu cauți tu informația direct la firma de care țin acele SIM-uri? De exemplu, aici: https://www.orange.ro/abonamente/migrare-de-la-cartela/
https://www.telekom.ro/migrare-cartela-abonament/

| cfrtobias a răspuns:

De ce ai folosi 3 numere 1 nu e de ajuns sau 2 (retele diferite)?