| Andromeda20202 a întrebat:

PROBLEMA FOCUSARE Samsung j7 2016.Camera a fost schimbata de 3x in speranta ca se va rezolva.Nimic.Rezolvare?

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

De aici nu se vede problema de "focusare".
Daca s-a schimbat camera, dar problema n-a disparut, atunci poate fi alta cauza.
Cel mai des, imaginea nu este clara daca:
- este mizerie in fata camerei (lentila sau geamul protector murdar sau zgaraiat)
- lumina este slaba
- camera "nu vede" linie contrastata pe care sa focalizeze
- eventuala problema de setare
- problema la soft-ul care comanda focalizarii

Fiecare din aceste probleme se poate determina usor de un meserias cunoscator, experimentat.
Eu iti recomand ca, inainte de a mai schimba ceva, du-ti telefonul pentru depanare la un alt specialist, eventual chiar la reprezentanta Samsung.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Dacă telefonul este în garanție, a treia oară trebuia sa ti-l schimbe.
Daca nu e in garanție, chiar și contra cost trebuie să fie reparat. Du-l la capitala la reprezentanță.