| TiNeL92 a întrebat:

Problema mea este urmatoarea, mi-am cumparat un router wireless TP-LINK -WR740N care l-am conectat la modemul de la rds si apoi la desktop si merge perfect...cand conectez de pe laptop merge wireless-ul super.dar cand conectez de pe iphone 3g nu se conecteaza deloc...
am resetat setarile de retea din iphone si degeaba
telefonul ruleaza pe un jailbreak 4.2

1 răspuns:
| Timberged a răspuns:

Telefonul isi poate lua net in 2 moduri. Fie prin 3g (contractul de la providerul de telefonie), fie prin wifi (retea wireless - legatura cu routerul). Telefonul tau probabil e setat sa ia net de la 3g si daca nu ai internet asociat la contractul de telefonie, nu are cum sa mearga. E posibil sa ai wifi-ul de la telefon pus pe disable. Daca il dai pe enable ar trebui sa ceara parola de la router si eventual sa se dezactiveze 3G-ul (asta pentru ca wifi e preferabil 3g-ului ca viteza si cost)