| wolder a întrebat:

Quad core sau Octa core? Argumente!

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Adica sa comparam o caruta cu masina? Octa core este mai puternic.

| OnuOnulică a răspuns:

Octa Core fără îndoială. E cu mult peste...

| Frank51 a răspuns:

Octa core este de marketing. Are pe undeva o performanta mai buna, dar este vorba de 2-3% si se vede doar in benchmarkuri multicore. In ziua de azi un dual core de la Intel bate lejer un octa core de la amd per total. pls no hate

| wolder explică (pentru Frank51):

Multumesc pentru parere. Adevarul este acesta: conteaza si cine a produs procesoarele, nu doar daca e octa sau quad.

| cristimihailov a răspuns:

Cum se mai zicea pe aici... e marketing. Practic sunt doua quad core-uri, in care unul merge si al doilea intra in functiune cand este necesara mai multa putere de calcul.

Aici e descris mai clar: http://www.trustedreviews.com/......difference

| wolder explică (pentru cristimihailov):

Multumesc pentru parere si pentru link

| 6684464 a răspuns:

Aici e in functie de mai muuulte mucruri.
Insa daca se fac doua procesoare CALITATIVE, unul quad core si celalalt octa core atunci cel de octa core este mai potent. Acei GHz sunt procesati de 4 nuclee in plus, adica este de 2 ori mai bun.
Oricum, ti-am zis, depinde de mai multe lucruri.