| anonim_4396 a întrebat:

Recomandati-mi un telefon buget 1000-1100 lei. Nu am prea mari pretentii. Pe partea de gaming ma intereseaza sa ruleze doar Real Racing 3 si probabil pe viitor Grid Autosport pentru ca anul acesta se anunta lansarea acestui joc. Camera foto nu prea ma intereseaza pentru ca nu prea folosesc, in schimb ma intereseaza bateria. Vreau sa fie baterie de durata pentru ca sunt pasionat de muzica si ascult muzica la greu. Memorie RAM minim 3 GB. Doar Android.

Eu am pus ochii pe cateva telefoane,dar vin cu ecran AMOLED si citeam niste review-uri ca nu prea se recomanda utilizarea telefoanelor cu aceste ecrane pentru ca, cu timpul scade luminozitatea ecranului si peste ani de utilizare sa ajunga sa nu se mai vada deloc.
In prezent detin telefon cu ecran IPS. Cel dinainte tot ecran IPS a avut.

Pareri,opinii,recomandari, de ce DA, de ce NU.

Răspuns Câştigător
| sierra1 a răspuns:

Ia-ți un A6+ sau A7 - Samsung e imbatabil, nu se compară cu chinezismele ce vin cu specificatii "tari" dar funcționare incertă

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Adevarat ce spui tu. Tot pe Samsung ma atrage sa merg pentru ca niciodata nu am fost dezamagit de catre Samsung. Am un Core Prime de 4 ani si inca functioneaza. J3 2017 de pe care scriu acum vreau sa il dau lui maica-mea si eu sa iau altul. Si telefoanele mentionate de tine sunt accesibile.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Treci la treabă, baftă!

22 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

Xiaomi Mi A 2.
Insă văd că ai pus botul la un penibil Samsung j.
Nu știi ce prostie faci.
Raționează bine inainte să iți cheltui banii.

| sierra1 a răspuns (pentru gelu1970):

De ce te superi pe om dacă omul nu e de acord cu ceea ce zici tu? Fii gentleman și respectă părerea celuilalt

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Problema ca eu la fel am facut si cu Allview. M-am lasat dus de nas de specificatii WAW, apoi cumparand sa constat ca acele specificatii erau numai pe hartie. M-am cam saturat sa imi pierd banii pe toate rebuturile. Bineinteles ca voi lua tot Samsung si nu ma intereseaza ce zic altii.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Corect

| gelu1970 a răspuns (pentru sierra1):

Eu am recomandat telefonul cel mai bine cotat la acel preț.
Și dacă tot imi citești răspunsurile probabil ai observat că nu recomand doar marca xiaomi. Tu insă nu cunoști altceva decât plasticul ieftin de la Samsung. E o diferență.
Am dat un răspuns obiectiv insă cel ce a pus intrebarea are probabil destui bani ca să plătească domnia și prostia. Parcă așa era o zicală.

| sierra1 a răspuns (pentru gelu1970):

"telefonul cel mai bine cotat"
e punctul tău de vedere, nu incerca să-l impui altora, e destul că ne-ai informat despre el

"Tu insă nu cunoști altceva decât plasticul ieftin de la Samsung"
recitind, este că-ți vine și ție să râzi de replica asta?

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Du-te si tine teoria chibritului in alta parte. Dupa cate vad, tu ai venit aici sa jignesti nu sa dai sfaturi. Hai, dans din glezne. Parca iti sta mai bine dansand decat scriind.

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Iar rahatul de XIAOMI nici nu era pe piata cand Samsung isi lansa primul smartphone. De fapt Xiaomi, Allview si restul cu "specificatii" interesante, sunt doar pentru oamenii prosti gen VOTANTII PSD. Adica creduli si usor de manipulat. Si normal ca unui om cu IQ 40 care nu a mai vazut vreodata smartphone i se pare WAW Xiaomi, Allview si ce-o mai fi.

Pe mine ma intereseasa calitate, nu cantitate. Pentru ca degeaba e telefonul cu RAM nu stiu cat, procesor nu stiu de care, 50 camere pe spate, daca e telefon facut din lut si la primul contact cu parchetul adio telefon. Intelegi sau trebuie sa iti scriu in chineza?

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai jargon de șmecher prost.
Folosește netul są te mai deștepți că e bai mare să rămâi la stadiul acesta.
Poți să iți cumperi note 9.
Nu o să-ți dezvolte IQ.

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Mi-as dori sa fi la tv, sa te inchid.

| gelu1970 a răspuns (pentru sierra1):

Râd de tine când vad lipsurile ce le ai in domeniul telefonie.
Și tu ești din aceia ce lucră la GSM in colțul străzii?
Că numai vietățile alea vând Samsung.

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

De fapt rade prostia din tine. Ai terminat spectacolul? Oare de ce continui sa te dai in spectacol intr-o sala fara spectatori? De ce continui sa aplauzi precum foca la propria prostie? Aaa, ca nu sunt de acord cu tine? Cu XIAOMI tau rebut? Stii ceva... Strig XIAOMI si trag apa la toaleta.

Hai, fa-ma sa te uit.

| gelu1970 a răspuns (pentru anonim_4396):

"sa fii"
Cu doi de i.
Am greșit. Nu e vorba de IQ.
Tu nu ai ajuns nici măcar la stadiul de a scrie corect gramatical.
Și mai faci și pe desteptul.
Incult. Invață scrierea corectă că ești jalnic.

| sierra1 a răspuns (pentru gelu1970):

Gelu1970 a răspuns :
"ce lucră... "

se spune: lucrează!

| anonim_4396 explică (pentru gelu1970):

Vai,de altceva nici ca ti-ai gasit sa te legi. De fapt tu nici la sireturi nu stii sa te legi ( le bagi in adidas pe lateral laughing. ), si ma inveti pe mine gramatica si tehnologie.

Si nu stiu cum imi recomanzi mie Xiaomi MI A2 cand telefonul nu are jack 3.5 mm si are probleme cu senzorul de proximitate. M-am uitat in review-uri eMAG si pe gsmarema si nu o singura persoana a specificat acest aspect.

Si altii spun ca nu e calitatea audio cum e pe alte dispozitive. Eu sunt fan muzicii EDM, Trance, Progressive. Detin casti pe masura on-ear cu fir jack 3.5mm si am pretentii sa ascult muzica si sa aud bass-ul in casti.

Iar capacitatea bateriei e cam mica pentru un ecran atat de mare. Eventual sa iau XIAOMI MI A 2 si inca doua baterii externe pentru a-mi satisface mie nevoile.

Dar fara jack 3.5 mm, cu probleme sensor proximitate si baterie care tine putin sa il iei tu. Daca nu cumva l-ai cumparat deja, pentru asta il recomanzi.

Foarte bine! Esti foarte destept! Tu esti cel mai destept. Oare cum raspund eu tie? Desteptaciunea planetei. Daca tot recomanzi, recomanda ceva de calitate nu toate ciurucurile.

| anonim_4396 explică (pentru sierra1):

Oricum,telefonul Xiaomi MI A2 e telefon de cacao. M-am interesat despre el pe internet, am vazut si review pe Youtube. Telefonul nu are jack 3, 5. Are doar un adaptor pe care il conectezi la telefon si asa faci tel sa para si mai mare decat este. Nu este de ajuns ca am casti cu fir 1.80m,mai trebuie sa adaug si adaptorul. Numai imi imaginez utilizarea telefonului cu acel adaptor si mi se pare foarte incomoda. Niciodata nu am vazut pe Samsung ca telefonul sa nu aiba port jack 3.5mm. Cand am citit in review-uri eMAG am crezut ca e gluma. Apoi am vazut video si bleach. Chinezii de la Xiaomi sunt jalnici.

| sierra1 a răspuns (pentru anonim_4396):

Fac și ei marfă pentru China și India

| margaritmarius3 a răspuns:

Cea mai bună alegere este un Xiaomi Mi A2 sau Xiaomi mi 8 Lite în acești bani, recomand să cumperi de pe pc garage, vine rapid, cu garanție și sunt ieftini.

Cât despre ecranele de care zici tu e cea mai mare prostie, vrei să spui că toate modelele de iPhone și Samsung au ecrane slabe? Din contră eranele Amoled sunt cele mai apreciate pentru că se văd mult mai bine și se optimizează, fata de ips. La exemple isp pixelii lucrează împreună însă la amoled fiecare pixel lucrează individual, astfel când este închisă (in locurile în care este negru) pixelii se opresc, astfel solicită mai puțin procesorul și bateria. Iar culorile arătate de Amoled sunt culori exacte, cele la ips sunt aproximative, 'imbunatatite' deși nu e așa. Amoled e cea mai bună tehnologie de ecrane. Daca nu mă crezi, verifică telefoanele din top google pixel 3, Huawei mate 20 pro, Samsung Galaxy note 9, iPhone xs max.

| anonim_4396 explică (pentru margaritmarius3):

Specificatiile celor doua xiaomi sunt incredibile. M-am uitat si chiar waw. Nu am folosit niciodata Xiaomi, Huawei si ce-o mai fi. Odata am luat un Allview si m-a dezamagit complet. De atunci am trecut pe Samsung si pe Samsung am ramas. Acum am un Samsung care este asa si asa... J3 2017. Dar alea Xiaomi cu atata memorie interna nici nu mai ai nevoie de card extern. Am comparat si preturile. Adevarat ca pe eMAG un pret, pe PC GARAGE alt pret.

| margaritmarius3 a răspuns (pentru anonim_4396):

Toate telefoanele au memoria internă de 32/64gb în 2018... Nu memoria internă e punctul lor forte, ci calitatea și prețurile, iar Allview sunt doar niște telefoane românești, ce așteptări aveai...