| xGamerZ212 a întrebat:

Rezoluția telefonului mananca multă baterie? Dar performanta in jocuri o afectează? Cum ar fi mai bine sa o tin? 720p sau 1080p? Huawei p10 lite. Mulțumesc.

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Cel mai mult ecranul consuma, cred ca in procente de 60% =nu stiu sigur, depinde si de fiecare ecran, iti dai seama full hd consuma mai mult dar mai nou cpu consuma mai putin si are perfomante mai bune, eu am avut un tel care dupa un film era gata bateria

| sierra1 a răspuns:

Nu rezoluția consumă bateria ci timpul cât ecranul e deschis

| raz0000001 a răspuns (pentru sierra1):

Ambele happy

| sierra1 a răspuns (pentru raz0000001):

Ambele ce?

| raz0000001 a răspuns (pentru sierra1):

Si rezolutia consuma baterie. Nu rezolutia in sine, ecranul care are o rezoltuie mai mare.

| sierra1 a răspuns (pentru raz0000001):

Ce vorbesti nenea? măcar stii ce-i aia rezoluție?

| alex15ccc a răspuns:

Da, am avut un LG g4 cu ecran 2k si nu ii tinea deloc bateria, mai putin de jumatate de zi...

| Csander a răspuns:

Doar performanta in jocuri poate afecta bateria. Asta cred ca te si atentioneaza cand maresti ceva prin setarile unui joc.

| xGamerZ212 explică:

Cand am zis performanta in jocuri ma refeream daca jocul merge mai bine sau la fel la rezoluție 720p

| FaraNume1245 a răspuns (pentru xGamerZ212):

Rezoluția afectează performanța jocului. Sunt invers proporționale, adică cu cât e rezoluția mai mică, cu atât jocul va merge mai bine.

| melodrama a răspuns:

Mie nu-mi mananca multa baterie, eu il tin la maxim 1440x2960, intr-adevar nici nu ma joc pe el. dar in jocuri te cam arde.

| margaritmarius3 a răspuns:

Dacă mărești rezoluția, îți scade și performanța în joc, cât și bateria se consumă mai rapid. Pentru că o rezoluție mai mare înseamnă că procesorul are nevoie de mai multă forță, pe care o ia din baterie și normal că dacă acesta este suprasolicitat nu va funcționa ca atunci când e lejer, însă asta depinde și de telefon. Un telefon cu un snapdragon 350 va consuma mai multă baterie, iar jocul va fi mai lag-ui decât un telefon cu procesor snapdragon 855.
Dar da, rezoluție mai mare înseamnă lag mai mult și consum mai rapid al bateriei.

| sierra1 a răspuns (pentru margaritmarius3):

" o rezoluție mai mare înseamnă că procesorul are nevoie de mai multă forță"

eroare moncher, eroare