| anonim_4396 a întrebat:

Sal TPU! Am cumparat un card micro sd-hc de 8gb de la eMAG. L-am pus in telefon (galaxy mini 2) si nu imi recunoaste data files ale jocurilor de pe card. in telefon imi merg dar de pe card nu le recunoaste si ma pune sa le downloadez iar. am pus muzica si un film si le citeste. cand il conectez la computer imi arata ca si cum as avea 2 stick-uri. unul cu memoria telefonului si celalalt cu memoria cardului... am mutat tot folderul Android pe card dar degeaba. ma pune sa descarc iar datele si pe memoria telefonului. nu pe card. Ma poate ajuta cineva?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

În PRIMUL rând cum au ajuns jocurile ( acele data files ) pe cardul de memorie?
Le-ai copiat/mutat pe card cu "copy & paste"?

La acest model de telefon aplicaţiile/jocurile se instalează AUTOMAT direct în memoria telefonului, apoi TREBUIE mutate folosind aplicaţia App 2 SD ( move app to SD ) - pe care o poţi descărca de la linkul :
https://play.google.com/......ps/details

Dacă ai copiat jocurile de pe Pc în telefon, sau de pe memoria internă pe SD card cu "copy & paste", aşa se întâmplă ( deoarece nu le mai recunoaşte şi NU ştie cu ce să le deschidă ).

NU ai ce face decât să ştergi acele jocuri de pe cardul de memorie ( inclusiv folderul Android ) şi apoi le descarci ÎNTÂI pe telefon/memoria internă, apoi le MUŢI cu acea aplicaţie!

Toate cele bune.

| anonim_4396 explică (pentru bursuc001):

Multumesc dar am gasit un tutorial pe youtube foarte folositor. app2SD nu e bun de nimic. arata ca le muta dar in realitate nu face nimic. programul de care ai nevoie se numeste drectory bind si ca sa il folosesti iti trebuie root. si da, am copiat folderul android pe card dar el si-a pastrat ce avea nevoie pe tel. eu sper ca i-a ajutat si pe altii. eu nu stiam chestia asta pentru ca inainte de asta am avut un galaxy mini s5570.

| bursuc001 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu plăcere!

E bună aplicaţia de care spui, DOAR că puţini ştiu să facă root.

Toate cele bune.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Contacteaza o persoana cu experienta sau mergi inapoi la magazin.

| radu75 a răspuns:

Pai nu trebuia sa muti folderul ala pe card. aia era memoria de stocare. nu mai face asa ceva o sa te trezesti ca se blocheaza telu sau se restarteaza din senin. asa au fost gandite de cei care le au instalat altfel nu le puneau pe un card si ti l dadeau la cumparare? eu nu stiu de ce va tot mananca in fund sa faceti lucruri din astea si dupa aia veniti aici pe TPU sa va plangeti, s a blocat telu, nu se mai aprinde, este ecranul negru, nu mai incarca s a m d

| anonim_4396 explică (pentru radu75):

Solutia era directory bind! asa ca daca nu stii nu mai da raspunsuri aiurea ca te plictisesti. nu am avut nici o problema cu telefonul, a functionat perfect.

| alextotal a răspuns:

Salut. La Emag poti returna produsul in 30 de zile. Si eu am avut o tableta am luat-o de la ei nu se incarca si am dat-o inapoi.

| cflorin11 a răspuns:

Buna prietene. solutia este sa instalezi TASK MANAGER in telefon. Aceasta aplicatie este solutia prin care telefonul vede ce este pe card. Aplicatie gratuita. Bafta.