| RaziMaaaaa a întrebat:

Sal TPU!
Am un buget de 3200 lei, vechiul meu Huawei a tinut 3 ani si drept sa spun, am fost destul de multumit de el. Vreau sa imi cumpar Iphone 8 merita? Totusi nu inteleg intre un Samsung S10e si un iphone 8 este o diferenta de 4 GB RAM (iphone 2 gb Samsung 6 gb).
De ce asa mare diferenta?
O alta alegere ar fi fost Huawei p 30 dar, nu prea imi plac pozitionarea camerelor....Prea iesite in exterior. Voi ce spuneti?

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

S10+ 3800 lei.
XS MAX 5500 lei.
OnePlus 7 PRO e pe langa S10+ cu specificatiile si e mult mai scump.
Apple ramane rege la capitolul umflat pret pe degeaba.

Personal am un respect fata de Samsung deoarece am un batran S6 ( l-am cumparat exact cand a aparut ) si inca merge OK dupa atata timp. Singura problema este bateria care nu mai tine cum tinea odata. Putin lag ici colo si agatari, dar la un telefon vechi de 4 ani cred ca e normal plus ca nu l-am mai oprit de luni de zile si nu a mai vazut un factory reset de vreun an.

Huawei e putin "certat" cu Google din ce-am auzit si cu Facebook. Dupa ce am auzit asta nu prea mai sunt tentat sa ma uit la el.
Xiaomi... nu stiu n-am folosit nu comentez.

Iar despre Nokia intr-adevar, un telefon bun, dar nu mai e ce-a fost odata.

Uite o comparatie: https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8867&idPhone2=9536

Varful de gama de la Nokia vs varful de gama cel mai apropiat de pret de la Samsung. Eu cred ca diferenta aia de 5 milioane se justifica.
Nu sunt fanboy Samsung, dar chiar nu cred ca incearca sa pacaleasca pe cineva cum o fac altii ( Apple, cough ).

Inca ceva, Samsung produce display-uri pentru majoritatea telefoanelor de top. Tot ce are Amoled/Oled are de la Samsung ( ex: Iphone-urile astea noi, P30 Pro, OnePlus 7 PRO, etc ).

13 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai mult de 300€ nu merita sa dai pe o bucata de plastic importata din china. Mie imi tine 5 ani un telefon cu 300€

| GabiDumitrescu a răspuns:

Doar 3 ani? Dar ce i-ai facut, ai jucat fotbal cu el? Legat de pozitionarea camerelor, daca tot dai o circa de bani pe telefon, nu e normal sa ii iei si o carcasa care sa il protejeze cum trebuie? P.S. La banii tai nu ar strica sa arunci o privire si la modelele de top de la OnePlus si Xiaomi.
1. https://www.pcgarage.ro/......cean-blue/
2. https://www.pcgarage.ro/......rror-gray/

| Simpatic a răspuns:

S10E este peste iphone 8, care este vechi ca si tehnologie, S10 joaca in alta liga.
La bugetul ta de 3200 de lei iti poti lua S10 care este putin mai performant decat S10E sau mai poti astepta cateva luni si atunci la acest pret poti lua S10+
Si eu intentionez sa imi iau S10e, am vazut multe reviewuri pe Youtube si il dadeau ca cel mai reusit S10 si este sub 3200 de lei! Mai precis in jur de 2500 de lei actual.

| Ineys a răspuns (pentru Simpatic):

Mai asteapta cateva luni sa apara Note 10. Teoretic ar trebui sa scada mai mult variantele S.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ineys):

Poate ca noul Note 10 o sa sara in aer mai misto ca fostul Note 7. Ala la care au retras TOATE exemplarele vindute, va mai aduceti aminte? Sau mai recent au scos minunatii de Samsung un update pentru Galaxy S10/S10+ care iti blocheaza telefonul si nu poti sa dai decat factory reset ca sa isi revina. Dati mai purcoaie de bani la Samsung, ca v-au netezit creierele bine de tot cu reclama! Orice om normal la cap isi ia Xiaomi, OnePlus, Nokia. Samsung si Apple umfla preturile fara nici o justificare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Ineys):

Lasa Pro-ul de la OP. OP 7 e un flagship foarte cinstit. Huawei nu mai e certat cu nimeni, s-a cam rezolvat problema. Buba e ca au inceput si ei sa bage bani cacalau in marketing si se reflecta in preturi treaba asta. DIn ce vad nu ai ce zice de Xiaomi, fiindca chiar nu ai ce comenta - da, au display-urile mai slabe, dar diferenta de pret e imensa. Si oamenii au zis clar - vor ramane la marja de profit de doar 5% si se vor axa pe servicii si alte povesti, nu vor mulge din telefoane ca dementii.
P.S. Legat de pacaleli Samsung, e suficient sa cauti sa vezi pe Reddit ce de-a failuri au dat cu update-urile in ultima vreme. Xiaomi, pe de alta parte... jos palaria.
P.S. 2 Samsung Display e subsidiara Samsung si e pe piata din 2012. Faptul ca ei fac treaba de nota 10 nu ii scuza pe mizerabilii aia de la Samsung Mobile.

| RaziMaaaaa explică (pentru Ineys):

Multumesc!

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

OnePlus 7 PRO bate S10+ la orice capitol, inclusiv la pret (nu sunt sigur de camera totusi)

Oricum in mare sunt de acord cu tine, insa tot mai bine ar merge un OnePlus 7 PRO (versiunea cu 6GB RAM si 128 interna pentru ca este la fel de bun ca performanta ca si cel cu 12GB RAM si 256) sau Xiaomi Redmi K20 PRO

| Ineys a răspuns (pentru Bogdan70001):

Https://www.emag.ro/......DKYTVQBBM/

Pret? e mai scump cu 700-800 de lei. Nu stiu daca e pe undeva mai ieftin.
Intr-adevar, il bate la cateva capitole, dar sunt mai multe chestii de geeks. Display cu 90Hz? Hm... nu stiu cati din utilizatori stiu macar ce inseamna asta. Deja se stie ca performanta hardware ( CPU, GPU, RAM ) e nesemnificativa acum. Batalia se da doar in cifre, pentru ca in realitate nu ai cum sa observi diferenta de performanta intre telefoanele de top. 6 GB de ram deja e overkill, 8... 12, poate doar pentru moduri desktop cum are Samsung acel DeX.

Sunt interesant de un S10/S10+ in urmatoarele 2 luni. Initial imi facea cu ochiu un OP 7 PRO, dar cand am vazut ca-i 4500... am zis ca nici chiar asa. ~3500 e mai ok.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

Mda...aparent in Romania pretul este mult mai scump, dar pe site-ul lor pretul este mult mai mic (cel de pe eMAG il iei de la ei de pe site cu 3100 lei) si pe langa asta nu te duce si tu direct la cel cu 12gb ram ca mai bun (in cifre intr0adevar o sa discut asta imediat) decat S10+ este si cel cu 8GB RAM sau 6

Acum da, ai dreptate orice device ai compara in 2019 nu se observa o diferenta, poate doar daca ai ochiul foarte ager, DAR CREDE-MA!
Diferenta dintre 90hz si 60hz este extrem de vizibila si chiar daca in teorie telefonul se misca aproape la fel de rapid ca un S10+ ECRANUL DE 90hz este MUUUULT MAI FLUID si da o senzatie mult mai tare decat unul de 60hz ca pe S10+

Gen efectiv in 2019 decat asta mai poate face diferenta...refresh rate-ul display-ului si cum pana la OnePlus 7 PRO toate aveau de 60hz intr-adevar ca nu se vedea vreo diferenta

Oricum daca vrei un OnePlus 7 PRO cauta pe OLX unul de 6GB RAM sigilat
UITE AICI LINK DE PE AMAZON PT ONEPLUS 7 PRO
https://www.amazon.com/......ref=sr_1_4 keywords=OnePlus+7+PRO&qid=1563664243&s=gateway&sr=8-4

| Ineys a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

S10+ 3800 lei.
XS MAX 5500 lei.
OnePlus 7 PRO e pe langa S10+ cu specificatiile si e mult mai scump.
Apple ramane rege la capitolul umflat pret pe degeaba.

Personal am un respect fata de Samsung deoarece am un batran S6 ( l-am cumparat exact cand a aparut ) si inca merge OK dupa atata timp. Singura problema este bateria care nu mai tine cum tinea odata. Putin lag ici colo si agatari, dar la un telefon vechi de 4 ani cred ca e normal plus ca nu l-am mai oprit de luni de zile si nu a mai vazut un factory reset de vreun an.

Huawei e putin "certat" cu Google din ce-am auzit si cu Facebook. Dupa ce am auzit asta nu prea mai sunt tentat sa ma uit la el.
Xiaomi... nu stiu n-am folosit nu comentez.

Iar despre Nokia intr-adevar, un telefon bun, dar nu mai e ce-a fost odata.

Uite o comparatie: https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=8867&idPhone2=9536

Varful de gama de la Nokia vs varful de gama cel mai apropiat de pret de la Samsung. Eu cred ca diferenta aia de 5 milioane se justifica.
Nu sunt fanboy Samsung, dar chiar nu cred ca incearca sa pacaleasca pe cineva cum o fac altii ( Apple, cough ).

Inca ceva, Samsung produce display-uri pentru majoritatea telefoanelor de top. Tot ce are Amoled/Oled are de la Samsung ( ex: Iphone-urile astea noi, P30 Pro, OnePlus 7 PRO, etc ).

| gelu1970 a răspuns:

Ai ales cele două mai proaste.
O să ai nevoie de o priză mobilă sau baterie externă.
Ai exclus p30 unicul bun între cele de mai sus.
Mă întreb cum ai reușit.
Succes.

| Ineys a răspuns:

Iphone 8? Serios?
S10 la banii aia fara griji.
3300 la Emag, am vazut si unul la 3000 vandut de alt magazin prin intermediul Emag.
https://www.emag.ro/......D8M7QLBBM/

Cand vine salariu il iau categoric. Ori asta ori S10+, sa vad cum ma simt in ziua aia. :))

| christine99 a răspuns:

Poti merge in magazin sa le probezi si te hotarasti. Sunt si review-uri pe net destule.