| Anonymus3000 a întrebat:

Am un telefon Lg optimus l5 care merge cam greoi nu stiu ce are. Este blocat in Vodafone si are android 4.0, jocurile gen temple run, vector merg foarte greu si au lag dar si ingeneral se incarca destul de greu. Ce sa fac? Oare daca ii iau card de memorie se va misca mai bine? are 2 gb memorie din care mai am gol 1, 6gb. Ce sa fac sa se miste mai bine?

Răspuns Câştigător
| kaBooMx a răspuns:

Cardul nu il va ajuta. Incearca sa inchizi aplicatiile inutile, din task manager. Acesta se deschide apasand lung pe butonul Home (butonul din mijloc). Daca nu e nici o aplicatie deschisa e bina, daca sunt, trebuie sa dai cu degetul la stanga peste ea sa o inchizi. Ai putea sa mai dezinstalezi aplicatiile care nu le folosesti deloc. Poti descarca din Google Play ceva numit Go Power Master, si apoi intri in el si dai optiminze, si o sa mearga mai bine. Daca nici asta nu ajuta, reformateaza-l. Intra la setari, si la privacy cred. Daca nu, cauta si tu pe acolo reset phone sau factory reset. Funda?

6 răspunsuri:
| HaHaHa123 a răspuns:

Cred ca are un virus in el.Du-te la un specialist si vezi ce poate sa-ti faca.

| matei0mircea a răspuns:

Cu ce android a venit din fabrica? daca a venit cu 2.3.6 (gingerbread) si i-ai facut upgrade la 4.0(ice cream sandwich)este posibil sa ti se miste mai greu din cauza androidului care nu este bine optimizat pe telefon de catre LG.Incearca sa faci downgrade inapoi la 2.3.6. asta s-ar putea sa ii mareasca viteza pentru ca 4.0 ocupa destul RAM.

| Anonymus3000 explică (pentru matei0mircea):

Din fabrica a venit cu 4. Dar asa pot sa ii daw downgrade? daca da cum?

| matei0mircea a răspuns (pentru Anonymus3000):

Pai daca a venit cu 4. ar trebui sa se miste bine(androidul din fabrica de obicei merge cel mai bine)probabil ca ai virusi, uite aici un anti-virus gratuit https://play.google.com/......ps/details t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5hbnRpdmlydXMiXQ. sper ca te-am ajutat.

| AndreiOniscu a răspuns:

Ori virus, ori e telefonul mai slabut.Alta cauza nu are cum sa fie.
P.S:Nu am telefonul acesta dar alta cauza nu poate fi.

| vampirul123 a răspuns:

Salut frate te pot ajuta ca si eu am acelasi telefon si cu multe incercari de resoftare, root-uri si rom-uri am reusit sa ating o super performanta, daca aceasta intrebare este inca valabila ma poti adauga la : teodor_paraschivoiu@yahoo.com si iti pot explica indetaliat acolo despre ce inseamna root si din asteawinking