| costinvlad a întrebat:

Sal TPU. Daca doresc sa am net in Italia si am sim romanesc de la telekom Romania, cu Optiunea de 6-7 euro si bag VPN cand sunt in Italia(Un VPN cu IP Romanesc) o sa pot folosii Optiunea fara roaming adica ca si cum ma aflu pe teritoriul national? Gen beneficiile la nivel national?

4 răspunsuri:
| Țoglă a răspuns:

Nu. Nu confunda rețeaua mobilă cu cea de internet.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Telefon -> retea GSM Italia -> internet -> vpn = IP de Romania

nu poti sa, sari partea de retea GSM, pentru ca nu ai stalpi de GSM romanesti in Italia, cu alte cuvinte, IP-ul de RO o sa te ajute NUMAI sa accesezi servicii disponibile doar in RO (cum ar fi televiziuni romanesti, https://www.tvrplus.ro nu merge din afara tarii decat TVRi iar digi-online e si mai naspa, nu merge din afara retelei RDS) si atat!

| costinvlad explică (pentru CarcotasulVesel):

Adică sa stau pe netul nelimitat din afara tarii.

| Tranconoid a răspuns:

Nu poti face asta, doar iti va schimba IP-ul dar locatia nu poate fi ascunsa de catre reteaua mobila