| GoldAngel a întrebat:

Sal TPU stiti care e codul de deblocare la Orange... adica am un telefon pe Vodafone si e codat... stiti care e cadul de deblocare?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Trebuie să mergi cu telefonul la un Service pentru decodare.

Sau, poţi face o decodare online, după IMEI...

Toate cele bune.

3 răspunsuri:
| zdrangoi a răspuns:

Nu exista un cod universal asa cum crezi tu.
trebuie sa te duci la un service gsm si ti-l decodeaza.
costa intre 30-50 ron.
exista si niste programe pentru decodat daca vrei sa incerci singur :
http://www.programecalculator.ro/program-de-decodat-telefoane/

http://www.panalu.net/2011/01/program-gratuit-de-decodat-telefoane.html#_

| valentingb a răspuns:

Nu exista un cod care sa functioneze pentru orice model. Unele modele pot fi deblocate pe baza codului IMEI, intri pe diverse site-uri, introduci IMEI (sub baterie, pe telefon, se afla codul unic IMEI) si afli un cod si cum sa-l folosesti.
Alte modele insa se decodeaza doar prin cablu de date, unele doar prin cablu de date special, si poate dura pana la 3 zile decodarea. In functie de complexitatea programelor si a manoperei, cei de la service-urile GSM vor cere un pret mai mic sau mai mare, depinde. O deblocare normala costa 30 de lei, deblocarea unui Nokia S6 V3 costa 100 de lei.
Mergi la un service GSM si afla pretul.

| Andrei1099 a răspuns:

Ce model de telefon ai? Unele modele se pot decoda usor de acasa, altele nu.