| Claudiu_XDjx_1998 a întrebat:

Sal urmeaza sa imi iau un telefon si nu stiu care ce ati alege intre Nokia Lumia 520 si Sony Xperia M? argumentati cu pro si contra ....Multumesc Anticipat

Răspuns Câştigător
| Magnifico a răspuns:

Eu am Nokia Lumia 610.

Ce pot sa-ti spun este ca iti va fi mai dificil pe Windows Phone decat pe Android (am si un telefon ep android 2.3.7 si o tableta pe 4.2 Jelly Bean).

Acum depinde si pentru ce vrei telefonul.

Argumente Pro/Contra:

LUMIA

PRO:touchscreen-ul se comporta de 100 de ori mai bine decat la orice telefon cu andoird (fie el S4 sau Iphone); nu se viruseaza usor (mie intr-un 1 si jumatate mi-a creat probleme de genul),unele aplicatii sunt extraordinare (OneDrive-specific WP-ului); existenta pachetului Microsoft Office (PowerPoint pe telefon spre exemplu); memorie interna suficienta;
CONTRA:putine aplicatii si putine jocuri care sa se ridice la nivelul celor de pe android (foarte slab din punctul asta de vedere); dificultatea sincronizarii cu PC-ul (trebuie un program Zune); dificil cu ringtone-urile (noroc de aplicatii,unele geniale).

XPERIA

PRO:androidul este mai usor de utilizat,de sincronizat cu PC-ul; aplicatii si jocuri in prostie;
CONTRA:ca urmare a diverselor teme,telefoanele nu foarte performante cu acest sistem de operare vor merge ceva mai greut;

WP-ul e perfect odata ce te-ai obisnuit cu el,mie cel putin imi place mai mult decat android-ul.
Imi place meniul,faptul ca totul este foarte bine organizat.
LUMIA (daca nu il iei pentru jocuri si aplicatii) se ridica la nivelul asteptat de la un telefon in genul sau (scoate poze bine,memorie interna destula,scrierea mesajelor se realizeaza mai usor pe WP, simplu dupa ce l-ai inteles).
In schimb XPERIA este un telefon perfect pentru cineva care nu prea se pricepe si vrea totul cat mai simplu.

Asta e parerea mea, mara decizie o vei lua tu atunci cand vei avea telefoanele in mana, vei umbla pe ele si vei face comparatii intre ele, sau le vei asocia cu ce iti doresti.

Bafta!

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mi se pare mai bun Sony Ericsson pentru ca Nokia a avut probleme cu windowsul si cei de la Orange nu au mai comandat telefoanele lor (in strainatate). Un mobil cu windows pe el nu atrage asa mult atentia mai misto e sistemul de operare android.

| SorinTudor a răspuns:

Depinde ce vrei un telefon cu android sau unul cu windows. In ultima vreme am observat ca tot mai multa lume isi cumpara telefoane cu android pentru ca sunt mai usor de folosit ca sistem de operare. Nokia Lumia este intr-adevar un telefon care arata bine dar de cand Microsoft a cumparat actiunile de la Nokia parca nu mai are vanzari asa mari. Oricum diferente nu sunt intr-e ele foarte mari exceptand pretul care la Sony Xperia este de 790 de lei si la Nokia de 530, diferenta aceasta facand-o memoria interna (4GB la Sony) si la Nokia ai 8GB memorie interna in rest diferente nu ar fi

| dge18 a răspuns:

Http://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=5322&idPhone2=5497
Uite aici o comparatie cu speficicatiile telefoanelor :) E decizia ta. Nokia Lumia este un telefon frumos dar mie nu prea imi place ca-i cu Windows 8 si nu-mi plac telefoanele cu Windows 8. In rest imi plac android-urile, de exemplu Sony Xperia este cu android si na pe android lucrezi mai usor. Dar e decizia ta! :) Aici este doar sa-ti de-a o idee nu trebuie sa faci ce iti spun altii sa cumperi, noi doar iti dam idei cum ar fi telefoanele :) Bafta!

| catalinabubulina01 a răspuns:

Salut. Nokia Lumia este alegerea corecta. Daca intri aici http://bit.ly/1g9zx7n o sa vezi specificatiile si poti face o comparatie cu Sony Xperia, dar parerea mea e sa ramai la Nokia. Oferta de pret este ok.