| Kiki20098 a întrebat:

Salut.
Vreau sa îmi cumpăr un iPhone x la mâna a doua, m-am uitat pe olx dar nu știu, sunt ft multe, și nu am idee daca sunt de încredere vânzătorii. Mă ajutați? La ce as putea fi atentă?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Fara a avea posibilitatea de a testa telefonul, NU cumpara nimic!
La iPhone trebuie verificat neaparat, daca nu este blocat pe un cont iCloud (ceea ce inseamna ca e furat! ), fiindca nu vei putea folosi telefonul, ai dat banii degeaba!
Verificarea se poate face la un service sau de un utilizator bun cunoscator de iPhone-uri.

| Simpatic a răspuns:

De ce ai cumpara un telefon relativ scump la mana a doua doar tu ai sti, mai bine unul mai ieftin dar nou decat sa iei o rabla de telefon, parerea mea fereste-te de a cumpara telefon sh.
Mai bine cauta la amaneturile de electronice si cumpara de acolo daca tot vrei neaparat Iphone sh, mi se par mai de incredere aceste amanete electronice.

| Legion7X a răspuns:

Chiar nu știu, cât crezi că stă curierul să verifici anumite detalii. Nu mai bine treci pe la amanet?

Sau ia unul nou, iphone 7 ai și garanție, până îți ei tu unul mai superior.

https://m.emag.ro/......DNDVF2BBM/

https://youtu.be/Wm4VHLRjIu0.

| zilog a răspuns:

Cât de mult o să plângi dacă o să descoperi peste 2 zile că e țeapă că placa de bază a fost legată cu sârmă ruginită!?

nu mai bine iți cumperi unuil nou nouț cu asigurare și garanție de la un magazin serios!

| Kiki20098 explică (pentru zilog):

Da' daca îmi iau unu de la site uri cu telefoane recondiționate și cu 12 luni garanție e ok?

| DaniTDCI a răspuns:

Te poti orienta dupa detaliile anuntului acestuia, cat de profesional au fost facute pozele smartphone-ului, ce descriere are, ce produse mai are spre vanzare.
Daca pozele si descrierea sunt de o calitate inalta, atunci s-ar putea sa dai de un samsar, sincer nu cunosc alte detalii, daca te pricepi in domeniu IT, poti verifica telefonul, atat optic cat si tehnic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La baterie și la display sa nu aibă pixeli morți, pete pe display, în rest sa verifici face id și luminozitatea, wifi ul și semnalul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Când vrei să iei un iPhone mâna a doua, prima dată trebuie să știi că nu e codat, să fie cât mai nou și să arate bine. Să funcționeze cel mai bine. Poate și o culoare plăcută ție. Caută telefoane care să respecte aceste lucruri și o să fie ușor să alegi.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Poti ruga vanzatorul sa mearga cu tine la o persoana ce se ocupa cu repararea telefoanelor, sa vezi daca e bun. (bine, posibil tu sa platesti pentru asta) Uita-te la cum face poze, la 'sanatatea bateriei', daca se incarca, cum functioneaza aplicatiile, daca e zgariat etc. Si cere mereu sa il vezi in persoana inainte sa il cumperi.

| User252426 a răspuns:

Nu luați sh. Ia Redmi Note 9T, îl am pe Redmi Note 8T și merge perfect. Îți dai seama de 9T cum va merge.