| Cristi7Cristinel a întrebat:

Am 2 intrebari legate de telefonul Nokia 2730 classic.
1)Deci am un telefon Nokia 2730 si pe el am cartela de Orange (Free Sim), am schimbat-o cu una de Cosmote, dar nu o citea (adica telefonul "spunea" ca nu are cartele in el).
Care credeti ca este problema? Sa fie codat telefonul?
P.S. Inainte de cartela Orange in telefon aveam o cartela de Cosmote, iar acum vreau sa o schimb pe asta de Orange cu alta noua de Cosmote (explicatie pe scurt pentru cei ce nu au inteles)
2)Dece nu imi merg jocurile pe telefon? Am descarcat niste jocuri de pe internet (de pe pc) si le-am pus pe telefon prin cablu de date.
Dar cand sa intru in jocuri nu imi merge
P.S Mi-a trimis un prieten un joc si mi-a mers(prin bluetooth).
Dece nu imi merg jocurile?

Dau funda + vot celui mai bun raspuns happy

3 răspunsuri:
| RazvanDanc a răspuns:

Daca telefonul este cumparat la liber de la Orange, in general, nu ar trebui sa fie codat.
Daca mai demult ai bagat Cosmote in el, apoi Orange si acum doresti, din nou Cosmote si nu merge, inseamna ca are cartela o problema.

Probabil jocurile nu sunt compatibile cu telefonul!

| Cristi7Cristinel explică (pentru RazvanDanc):

Salut!
RazvanDanc jocurile le-am descarcat anumit pentru Nokia 2730 classic.
Iar la problema cu cartelele, am incercat mai multe cartele Cosmote, nu doar una. Si toate merg (am incercat la alte telefoane, doar la al meu nu merge nici o cartela Cosmote)
P.S Telefonul nu e de la Orange e cumparat de la magazin de telefoane (am uitat cum se chema big grin )

| RazvanDanc a răspuns (pentru Cristi7Cristinel):

In mod normal jocurile sunt adaptate pentru fiecare tip de telefon, nu se potrivesc de la unul la altul decat foarte rar.

Incearca sa duci telefonul intr-un service autorizat, iar ei vor remedia cu siguranta problema, probabil este o eroare de soft si nu recunoaste 'ip-ul' retelei Cosmote.