| bughy07 a întrebat:

Salu TPU. Am si eu o mica problema.Acum o luna mi-am luat un telefon Allviwe P5 life, toate bune si frumoasa cand am instalat cateva jocuri adica vreo 2 3, imi zicea ca cica nu am memore disponibila.Azi mi-am cumparat un card de 4Gb si tot asa imi zice.Ce sa fac? Chiar sunt disperat imi vine sa dau cu el de pamant.Va rog cum sa rezolv!

Răspuns Câştigător
| androidname a răspuns:

Salut! Daca aicumparat card de memorie trebuie sa muti aplicatiile din telefon pe card. Poti face asta utilizand o aplicatie sau chiar cu setarile telefonului( intri in setari ->manager aplicatii->alegi aplicatiile pe care vrei sa le pui pe card-> dai click pe acea aplicatie-> si o sa-ti apara mutare pe cartela SD.) Sper ca raspunsul meu sa-ti fie de ajutor! Daca iti este da-mi te rog frumos FUNDA.

5 răspunsuri:
| CodeLights a răspuns:

Mergi la magazinul de unde la-i cumpărat, cu tot cu facutră și ce acte mai ai tu de la acest telefon și le spui să-ți dea bani inapoi!
Dacă nu faci așa, o să-ți pară rău!
Eu mi-am cumpărat telefon allviwe xtreme soul 1 și a doua zi l-am dus inapoi și mi-au dat banii o mie patru sute de lei. La-m dus inapoi fiindcă avea niște dungi pe ecran, și am zis că la ce rost are să stau cu el prin service că oricum sunt telefoane nasoale!
Sfatul meu pentru tine e să-l duci de unde la-i cumparat și iti vor da bani inapoi!
Dar na, tu poți face ce dorești pană la urmă este telefonul tău!

| larisalamagda a răspuns:

Da cu el de pamant... laughing))

| Fwmnfz73 a răspuns:

Din setari trebuie sa setezi sa se instaleze in card happy

| bughy07 explică (pentru androidname):

A mers, iti multumesc din suflet! Iti voi da funda!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Începând cu Android 4.0 aplicaţiile se instalează DIRECT în memoria internă :(
Iar aceasta este destul de mică...
http://allview.ro/produse/telefoane/gama-p/p5-life.html

NU ai cum să le instalezi direct pe SD card DECÂT dacă telefonul are root ( şi custom_ROM )!

La acest model, aplicaţiile se instalează "automat" în memoria internă a telefonului.

Eventual, să-ţi cumperi un SD card extern compatibil ( microSD, preferabil de 32 Gb ) şi să încerci să MUŢI pe SD card ( cardul de memorie extern ) aplicaţiile/jocurile care se pot muta!

În primul rând, NU toate aplicaţiile/jocurile se pot muta pe cardul de memorie!

De asemenea, este indicat să ai instalat un utilitar ( Manager ) care să-ţi MUTE aplicaţiile pe cardul de memorie externă, spre exemplu poţi folosi una din aplicaţiile :
https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.irobotz.appmanager

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.james.SmartUninstaller

https://play.google.com/......ps/details

https://play.google.com/store/apps/details?id=burrows.apps.appmanager

Aceste aplicaţii te întreabă ( sau mută automat, depinde cum le setezi ) alte aplicaţii pe cardul de memorie externă, imediat după instalarea lor şi astfel îşi rămâne mai multă memorie internă "liberă".

Toate cele bune.