| anonim_4396 a întrebat:

Acum doua luni am mers la un Orange Shop/Partener si am vrut sa-mi reincarc telefonul cu o optiune de 6 Euro(35 de Lei)! Am intrat in magazin si am mers la un baiat spunandu-i ca vreau sa-mi reincarc telefonul! Respectivul baiat ma intreaba daca am 18 ani, eu spunandu-i ca DA am, si a inceput el sa imi spuna de nu stiu ce promotie/optiune(era dupa Craciun) cum ca as putea sa-mi reincarc telefonul o data "gratuit", desi eu nu voiam decat o simpla reincarcare. Mi-a spus ca de ce as rata o asemenea ocazie, si mi-am spus ca de ce nu...imi cere buletinul, imi ia date de pe el, si ma pune sa semnez o foaie, eu ma gandeam atunci ca baiatul respectiv imi face vreun abonament si l-am si intrebat el spunand ca nu este un abonament, desi pe foaia aia dupca ce am semnat-o si mi-a dat-o in mana scria Orange Me 9 Flexible(perioada minima contractuala 6 luni-1 promo). Dupa ce am terminat i-am spus ca as dori sa mai platesc 35 de lei pe urmatoarea luna, in afara de cea gratis si asa am facut! Am iesit afara din Orange si m-am uitat peste acele foi pe care mi le-a dat si iar m-am dus cu gandul ca e un abonament, desi eu i-am repetat aluia de vreo 5 ori ca NU VREAU ABONAMENT, si am intrat inapoi in magazin si i-am spus el spunand ca este un fel de abonament hibrid pe o perioada de 6 luni, insa doar doua luni o sa le am active iar dupa astea doua luni o sa-mi vina in continuare resurse dar eu nu le voi mai putea folosi chiar si nu voi mai plati nimic. Dupa doua luni primesc un mesaj telefonic cum ca as avea de platit o factura la Orange de 55, 5 Lei, l-am intrebat pe ala de la telefon de unde-s banii astia si mi-a spus ca is de la abonamentul cu optiunea pe care o am, eu i-am explicat ca nu am niciun abonament si niciodata nu am dorit unul! Dupa ce i-am spus asta el a zis ca daca nu il doresc sa il reziliez(inchid) si sa merg la un Orange Shop pentru asta...eram uimit pentru ca ala de la Orange imi facuse un abonament fara sa vreau!
Acum va intreb pe voi ce fel de abonament este asta? Daca a-ti patit vreodata asa ceva? Si daca e un abonament l-as putea inchide?
Doresc sfaturi si informatii cat mai utile daca se poate! Va multumesc!

3 răspunsuri:
| marian37 a răspuns:

Sunt curios ce faceai daca semnai ceva prin care erai de acord sa-ti vinzi organele. Singurul sfat pe care pot sa ti-l dau e sa nu mai semnezi pana nu citesti TOT.

| nopainkiller a răspuns (pentru marian37):

Ala nici macar nu mi-a dat sa citesc, mi-a dat o singura foaie pe care sa o semnez si dupa a mai atasat vreo 3!

| Rommeo a răspuns (pentru nopainkiller):

Ala si-a facut target-ul aburindu-te pe tine. Ce sa-ti fac neglijenta se plateste, nu te supara da niciodata in viata ta sa nu mai semnezi fel de fel de hartii pana nu ei la cunostinta absolut tot ce tine in acea semnatura care urmeaza sa o dai. Excrocherii de genul asta la noi in Romania sunt la rang de arta. Au fost si cazuri mult mai grave cu oameni care au semnat cu ochii inchisi si au ramas pe drumuri sau etc etc.