| AndreyAndrey91 a întrebat:

Salut all, de curand mi-am cumparat un i5 cu 16 gb ram, si am incercat toate felurile de windowsuri 7, xp, x32, x64 si tot nu citeste tot ramul..vede doar 4 GB ram..deocamdata am nevoie sa vada decat 8. Ma puteti ajuta sa imi dati un sfat cum as putea sa fac sa citeasca tot ramul 16 gb, daca nu macar 8 gb

4 răspunsuri:
| Alin1009 a răspuns:

Windows 7 Ultimate X64 si sa fii sigur ca selectezi optiunea x64 si nu optiunea x86 care inseamna 32 de biti (apropo, nu exista x32, pentru 32 de biti se spune x86)

vezi sa fii sigur ca windows-ul pe care il iei este x64 sau poti sa selectezi x64 pe parcursul instalarii.

| AndreyAndrey91 explică (pentru Alin1009):

Da man am instalat x64 si x86 si nu a mers de nici o culoare.

| GabiDumitrescu a răspuns:

TREBUIE sa iti vada tot ramul daca ai Windows pe 64 de biti. Daca nu il vede pe tot, atunci ai o problema.

| Narcis2007 a răspuns:

Vezi poate placutele de ram sunt stricate... punele pe rand si vezi care merg si care nu...