| GiovanniVDM a întrebat:

Salut, am 4Gb Ram si as vrea mai multi, imi voi lua niste ramii (16Gb) in viitor dar pana atunci am auzit ca virgula cu un stick USB il poti transforma in memorie ram. Am un stick USB 2.0 de 16 Gb, as putea sa ii transform? dar am auzit ca daca il transform nu mai am voie sa il scot, si daca il scot ce se intampla? Vreau sa mentionez ca acesti rami vreau sa ii am temporar pana imi cumpar alti.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Am incercat mai demult si nu am vazut cine stie ce diferente.
(asta pe un calculator cu 2 gb ram )

Am incercat si pe un pc vechi (sub 2 gb ram ) si da, la acela s-a simtit o diferenta destul de buna dar la calculatorul bun nu s-a simtit nimic.

Iti sugerez sa nu te obosesti degeaba... daca ar functiona metoda toti ne-am lua stick-uri in loc de rami.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic, cu stick-ul îi poți mări RAM-ul dar îi încetinești serios viteza (rata de transfer a datelor). Poți să creezi RAM suplimentar direct pe HardDisk, prin mărirea fișierului de paginație (page file), e mult mai rapid decât de pe stick, dar tot nu se compară cu RAM-ul propriu-zis.