| DamianTPU a întrebat:

Am achizitionat telefonul Samsumg Galaxy Grand Prime si nu merg unele aplicatii din cauza ca versiunea mea de android (5.1.1) nu este compatibila cu majoritatea jocurilor. Acum cateva zile am gasit ceva pe internet care te ajuta sa pui android 5.0.2 pe Grand Prime si ma gandesc ca s-ar putea sa mearga jocurile pe aceasta versiune. Intrebarea mea este :
Am dezavantaje?
Pierd garantia telefonului?
Are cineva aceasta versiune de android? Daca da. Ii merg aplicatiile?
Va rog. Daca nu stiti. Nu comentati.
Dau funda pentru cel mai detaliat raspuns!

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Normal! Ti-am spus ca eu l-am trimis inapoi, in garantie.

18 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Dezavantaj: daca anumite softuri nu merg pe varianta 5.1.1, de ce ar merge pe varianta 5.0.2 care-i mai noua? Din contra, mai multe nu vor merge pe varianta mai noua! Nu pierzi garantia dar risti sa strici telefonul. Eu am facut update de la 4.4.2 la 5.0.0 desi citisem pe net ca se pot intampla erori. De atunci nu mai pot instala softuri (Apropo! Si jocurile sunt tot un soft.) si nu mai pot face update-uri la cele preinstalate. L-am trimis de doua ori in reparatie si astept sa vina din a doua ca din prima n-au reusit sa-l repare. Cat functioneaza eu zic sa te iei dupa principiul american: un lucru care functioneaza nu umbla la el. Apropo! Ceea ce ti-am spus este din experienta proprie. Ai spus acolo: "Daca nu stiti. Nu comentati." In primul rand ca este scris gresit gramatical si in al doilea rand ca n-ai de unde sa stii daca cineva se pricepe sau nu pentru ca tu necunoscand, nu stii ce sa ceri. Nu mai scrie asemenea lucruri!

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Aoleu. Si matematica asta.
Eu am spus ca vreau sa schimb de la 5.1.1 la 5.0.2, nu de la 5.1.1 la 5.2.0
Nici macar nu cred ca exista.
+ nu ma mai corecta tu pe mine ca nu esti profesorul meu de limba romana, sa iti fie clar.
+ da pai. spun asta ca sa fiu sigur. Sunt alti obsedati pe-aici ( big grin ) care ar face orice sa primeasca titlul de "Campion al zilei", stii tu la ce ma referwinking

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Corect! Am gresit eu. N-am fost atent.Asta s-ar putea sa mearga desi schimbarea de soft la o varianta si mai mica (au facut-o cei de la service si mi-au spus mie sa fac iarasi update) 4.4.1 n-a dat rezultate. Tot nu mi-a mers update-ul. Eu zic sa incerci si daca vei avea probleme oricum este in garantie.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Deci ar merita nu?
Si daca se strica il dau la garantie si il rezolva nu?
Mersi mult! Astept raspunsurile de la ambele intrebari big grin
*vreau sa fiu sigur*

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Cat despre titlul de campion al zilei sunt unii care-l contesta dar am totusi peste 3000 de raspunsuri castigatoare si multe evaluate pozitiv. Aceste raspunsuri castigatoare reprezinta in jur de 20% din raspunsurile bune. La altii raspunsurile castigatoare (cu funda) reprezinta sub 10%. Ce sa-i faci! Tot matematica este.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Stai calm. Nu vorbeam de tine laughing
De alte specimene. Dar ma rog.
Mai am o intrebare si iti dau funda laughing
Daca il mut pe 5.0.2 si daca nu imi place, ii pot face update la 5.1.1?
Sau doar la garantie?

| DamianTPU explică (pentru DamianTPU):

Si inca ceva. Am vazut ca la acel update scrie undeva in descriere asta : Grand Prime SM-G530H iar eu am Grand Prime SM-G531F.
Are ceva daca fac update-ul?

| DamianTPU explică (pentru DamianTPU):

" Scrie undeva asta: "
My bad big grin

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Poti face linistit. Ce este soft original nu te afecteaza dar daca la acest downgrade (retrogradare) poti ajunge prin rootare pierzi garantia. Atentie mare! Explicatiile de acolo te pot pacali si poate fi o root-are fara sa-ti dai seama. Root-area o pot face doar cei de la service.Cat despre telefon nu conteaza ce varianta ai. Ce-i facut pentru Samsung este la fel in variante.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Si oare cum mi-as putea da seama daca nu e root-are?
Cred ca trebuie sa merg pe propria raspundere. nu?
Eu ti-am dat funda. Scuze daca te-am deranjat laughing
M-ai cam lamurit cum sta treaba.

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Mersi pentru funda. Sa stii ca nu alerg dupa ea. Nu ma incalzeste cu nimic. Se intampla ca am prea mult timp liber, ma plictisesc si ma pricep la calculatoare si la alte cateva domenii. Sa fii sanatos.
Ar fi bine sa-mi dai un link catre acel program. In acest fel poate pot sa-mi dau seama daca este cu root-are. Sau ca sa nu zici ca-ti fur ideile poti sa suni la Samsung service dupa numarul de telefon ce-l ai pe garantie. Daca nu te descurci spune-mi ce firma scrie pe garantie. Mai poti si sa intrebi la Samsung, aici: http://www.samsung.com/ro/support/category/mobile/mobiledevice/
Ai si scris si prin Chat de luni pana vineri intre 09:00-18:00.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Uite aici un link : https://www.youtube.com/watch?v=96G-bp1_Xfk
Despre care numar vorbesti mai exact, ca sunt multe aici :))
Daca te poti descurca cu acel link ar fi ok. Mersi inca o data

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Habar n-am cu garantia! Stii sa pui o poza pe net sa o vad? E bine sa stii ca pe viitor unde sa suni.
Cat despre telefon acolo este un update de la 4.4.4 la 5.0.2. (de aia m-am incurcat si eu). Ce vrei sa faci tu este un downgrade de la 5.1.1 la 4.4.4. Cautand pe net am gasit si asa ceva: http://videotutorial.ro/samsung-galaxy-s5-revenire-la-android-stock/
Nu stiu daca te va ajuta intrucat este revenire la softul initial. La tine fiind un downgrade nu stiu daca va merge. Este fara root si poti incerca. Nu afecteaza garantia.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Da. Dar eu nu am ce downgrade sa fac avand in vedere ca toate sunt pentru un update la 5.1.1 :\
Cel putin. Toate de la versiunea mea a telefonului

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Nu. Al tau are 5.1 Lollipop din fabrica. Trecerea la 5.0.2. este downgrade nu update.

| DamianTPU explică (pentru Salontanul):

Aa. Deci nu pot face nimic?

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Ba da dar pierzi garantia. Cel mai bine trimite-l la ei.

| Salontanul a răspuns (pentru DamianTPU):

Normal! Ti-am spus ca eu l-am trimis inapoi, in garantie.