| Protegent a întrebat:

Salut,

Am cumparat de la Emag un Xiaomi Redmi Note 8 Pro acum doua saptamani. Am facut update la MIUI 11, si mi-se pare ca telefonul se misca mai greu dupa update. As vrea sa ma intorc inapoi la MIUI 10, dar pentru asta trebuie sa deblochez bootloader-ul cu Mi Unlock. Totuși, am auzit ca se poate pierde garantia daca il voi debloca, este adevarat?

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cand primesti raspunsuri afla daca sunt insotite si de legislatie. Asa ca zice unul ca daca il root-ezi vei pierde garantie este o prostie. Daca ii pui softul original nu o pierzi! Citeste si aici: http://bit.ly/35DkRyP Daca ar fi sa pierzi garantia cum fac cei care cumpara laptop cu Linux si pun Windows? Altfel, garantia este pentru hardware nu pentru software.
Mai documenteaza-te si aici: http://bit.ly/2tI7iRz

| danutzu96 a răspuns (pentru Salontanul):

Multi producatori iti anuleaza garantia la instalarea altui ROM (chiar si oficial ) sau ROOT-area dispozitivului (au ei niste masuri ca binary counter si altele. Comparatia cu laptop/desktop nu este cea mai buna pentru ca la rescrierea sistemului de operare la un telefon pot aparea diverse erori si sa devina "bricked". Daca la un laptop bagi alt cd/stick si se reia instalarea la telefon este posibil sa nu mai poti face asta (se poate cu metode speciale in service-uri) in special daca rescrierea se face si pe alte partitii. Intr-adevar garantia este pe hardware, dar aici o greseala poate face teflonul "o caramida" similar cu un update de BIOS esuat la un laptop.

| Salontanul a răspuns (pentru danutzu96):

Legea spune altceva si in aceasta situatie te poti adresa unei instante (ANPC sau instanta juridica). Eu am patit-o cu un monitor. A trebuit sa mi-l schimbe in ultima luna de garantie. Mi l-au schimbat si conform legii, la noul monitor, trebuiau sa-mi dea alta garantie pe doi ani. Nu au facut-o si la insistentele mele mi-au spus ca nu se poate. Am scris ANPC-ului, si-au luat si amenda si au fost si obligat sa elibereze garantia.
Cat despre brick-uire, asta o faci pe pielea ta. Daca se intampla, ai pierdut garantia si gata.
Directiva europeana: http://bit.ly/2QF8UEO
Legea romaneasca: http://bit.ly/2tI7iRz

| danutzu96 a răspuns:

Nu prea ai cum sa ii faci downgrade fara sa il rescrii. Eu zic sa astepti urmatorul update, foarte posibil sa rezolve problema.