| numesiprenume0 a întrebat:

Am cumparat un galaxy s8 si in legatura cu bateria, nu stiu daca sa o las 12 ore pentru a se formata... in manual scrie doar sa il las pana se încarcă prima dată 100% indiferent de procentul pe care îl are atunci când îl pornesc... deci?
Va rog, ajutati-ma! Pe internet parerile se impart, iar in manual informatii nu sunt. Ofer funda!

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"in manual scrie doar sa il las pana se încarcă prima dată 100%"
fă ce zice manualul, nu degeaba au scris asta in el

| AlexAL275 a răspuns:

Faci cum vrei. Poti să-l lași la încărcat chiar după ce l-ai scos din cutia lui. Eu te-aș sfătui să respecți regulile din manual pentru că acestea sunt concepute pentru starea stabilă a telefonului tău. Dacă ai întrebări cu privire la unele situați de folosire al telefonului poti să intri pe Samsung Members și să lași o întrebare acolo. Răspunsurile le vei primi chiar de la echipa Samsung

| gabyshtoi a răspuns:

Chestia cu 12h era la primele telefoane apărute.
Între timp tehnologia a mai avansat.
Eu îți recomand pentru prima oara să folosești telefonul până se descarcă definitiv, apoi să îi faci o încărcare până la 100%.

| AlexAL275 a răspuns (pentru gabyshtoi):

Așa am făcut și eu. Dar cred ca e mai bine să-l bage la încărcat dupa ce îl scoate din cutie. În manualul telefonului nu cred că se specifică că ar trebui să-l descarci de tot și după să-l bagi să se încarce. Stiam ca scrie că trebuie sa-l încarci pentru prima oară indiferent de procentul bateriei până la 100%. Acum este treaba lui cum alege să facă