| collapse2001 a întrebat:

Am cumparat un iphone 6 cu carcasa schimbata (imei ul schimbat) si a avut un moment cand s-a restartat din senin! Oare ce e umblat in el? Stiu ca am gresit daca am observat ca s-a umblat in el

Răspuns Câştigător
| ziftode a răspuns:

Imei-ul e pe placa de baza, dar, presupun ca daca pe carcasa scrie una si pe placa de baza/about din telefon scrie altceva atunci intr-adevar e schimbata carcasa...
de curand lu' Apple i s-a facut un scandal serios, cu acuzatii ca au scos un update care a incetinit telefoanele vechi, si acuzatia era ca au facut-o special ca sa te faca sa iti cumperi unul nou, ei se apara si zic ca au facut-o pentru ca bateriile Li-Ion uzate fac crash (taie curentul de tot) cand apare un spike (un varf) de consum, si trebuie sa recunosc ca am doua telefoane vechi care imi fac exact chestia asta (acum mi-am luat tel nou tocmai d'aia)... asa ca poate vrei sa schimbi si bateria si SA NU FACI UPDATE LA ULTIMUL iOS...

1 răspuns:
| JackR a răspuns:

Schimbarea carcasei nu are nici o legatura cu IMEI-ul!