| hiseu a întrebat:

Am de pus mai multe intrebari, pentru ca recent mi-am luat primul meu smartphone, un Allview 4G dual SIM. Nu stiu deloc sa umblu pe el laughing)
Am cartela cu abonament in reteaua Telekom.
1) cum aflu cate minute si cat internet am, ca sa nu cumva sa depasesc?
2) De ce se consuma asa de repede bateria de le telefon? La mine scrie ca tine doar 10 ore bateria, nici macar o zi! Din ce cauza tine asa putin si ce pot face?
PS: La asteptare celula am 30%. Ce pot face ca sa reziste bateria macar 5 zile! Am instalat doar 4 aplicatii, din care 2 sunt jocuri.

4 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

1. Apelezi *123# sa vezi ce optiune ai

2. Allview-urile stau prost la baterie, maxim 1 zi tine bateria, daca il si utilizezi destul de des te tine cam 12 ore bateria

Nu ai ce face sa cresti durata bateriei, pana si cel mai performant smartphone la ora actuala nu depasesti cu el 1 zi jumate de folosinta. Asta e boala smartphone-urilor.

| hiseu explică (pentru Intruder19):

Si de ce nu pot dezinstala aplicatiile de pe ecranul telefonului?
Nu ma refer la aplicatiile de pe magazin play... Am incercat sa tin apasat pe aplicatii si sa le gisez sus unde scrie dezinstalar, dar nu imi apare asa ceva. De ce?

| Intruder19 a răspuns (pentru hiseu):

Daca te referi la aplicatiile preinstalate nu le poti dezinstala decat daca faci root.