| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut.
Am făcut abonament pentru Roaming la Telekom iar doamna de acolo mi-a spus ca se activează singur în momentul când trec granița, este adevărat?

8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dupa ce treci granita si iesi din raza ultimului turn GSM.
Atetie mare la costurile in roaming!

| AlexMaftei2001 explică (pentru Bula):

Dau 70 lei pe luna și an 13 GB de net, doamna de acolo a spus ca se activează automat și am vrut sa fiu sigur.

| Bula a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

M-am referit la tarifele roaming din tarile unde mergi, nu numai la internet. happy

| AlexMaftei2001 explică (pentru Bula):

Am înțeles, dar eu am vrut sa fiu sigur ca roaming-ul se activează automat fără ca eu sa fac nimic după ce ies din țară.

| Bula a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Roaming-ul se activeaza deja inca din momentul ce il soliciti de la furnizorul tau de telefonie.
Reteaua prin care vei comunica se va schimba pe una partenera din tara respectiva (despre acesta vei primi SMS si va aparea ca esti in aceea retea).

| AlexMaftei2001 explică (pentru Bula):

Ok,înseamnă că eu când trec granița nu trebuie sa fac nimic, totul este normal, nu?

| Bula a răspuns (pentru AlexMaftei2001):

Da.

| AlexMaftei2001 explică (pentru Bula):

Ok,mersi!