| PuținConteazăNumele a întrebat:

Am făcut cea mai mare prostie pe care o puteam face și mi-am spart ecranul telefonului, un Huawei p9 simplu, are o pată neagră în dreapta sus și multe alte dungi colorate pe display. Intrebarea mea este cât m-ar costa un ecran nou și unde as putea să mă duc? De exemplu aș putea cumpăra unul de pe net și să mă duc la un gsm să mi-l monteze? Nici măcar nu știu ce să fac și unde să mă duc, sunt din Buzău, dacă mă poate ajuta cineva as fi recunoscător.

Răspuns Câştigător
| XeNoNAG a răspuns:

Pretul are legautra si cu tipul displayului. Un display Amoled sau Oled de pe Samsung sau Apple costa in jur de 1000 lei. Fiind Huawei, cu ecran, probabil IPS, care este mai ieftin decat Amoledul, pretul poate fi pe undeva pe la 200-300-400 de lei. Iti recomand sa mergi la un service autorizat Huawei, deoarece in caz ca mai ai garantie la el, aceasta poate ramane, dar numai daca te duci in locatii autorizate. Oricum pretul ar putea fi putin mai mare la Huawei la service, dar macar ai certitudinea ca aproape totul e facut cum trebuie. Pe langa asta, si daca il faci in casa se pierde garantie. La Huawei la service poti avea si sanse ca cei de acolo la monteze piesele mai cu precizie si sa le pese mai mult. De asemenea, tot cei de la Huawei pot lipi ecranul cu acelasi lipici cu care a fost lipit cel original. Dupa o cautare pe internet am aflat ca un display (cu tot cu touchscreen, care este sticla in sine si care costa in general sub 30 lei, dar e mai greu sa o lipesti de display... in cazul tau oricum ai nevoie si de display) e 80-90 de lei, deci, probabil te-ar costa cam 200-300 lei, manopera fiind scumpa. Daca nu mai e in garantie poti cauta pe net tutorial de montaj si sa il montezi chiar tu acasa si sa iesi si mai ieftin, sau chiar un service gsm, dar pretul ar putea fi cam ca si cel de la un service autorizat Huawei. Sper ca te-am putut ajuta.

9 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Salut, mergi cu telefonul la orice firmă care repară resofteaza telefoane, ei acolo schimbă displayuri dar te va costa chiar daca telefonul ar mai fi in garantie, deoarece defectiunea este din vina ta, eventual caută pe net servis reparatii telefoane in buzău ca trebuie sa fie, iar ca si pret te va costa cel putin 300 lei daca nu mai mult, nu stiu exact, dar ei o sa i ti spună, acum intrebarea mea este: Mai merită sa repari acel telefon? Sau mai bine cu banii care i ai da pe reparatie, i ti i ei altul nou, bineinteles mai pui tu diferenta, dar un telefon odata ce a fost reparat, numai este ca unul nou, mereu vor apărea defecte. Sanatate multă si vezi tu cum te decizi, succes.

| cfrtobias a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Https://www.emag.ro/......DP3ZC3BBM/ daca asta e telefonul si el repara cu 300 lei o sa mai puna inca 1300 sa cumpere tot telefonul ala? iese mai ieftin?

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Este o firmă de reparat telefoane in Buzău, se numeste doctor Gsm Buzău, strada Daciei.Dar daca intrii pe net gasesti si un numar de telefon al firmei, îi suni si îi intrebi, suna i maine ca sa stii, ei o sa ti spună ce tarife au si cit te va costa schimbarea displayului (ecranului) si in cate zile il vor putea face.

| Bogdan70001 a răspuns:

Hey priveste partea buna, acum ai si tu gaura neagra pe ecran ca S10 big grin

Acum serios vorbind mie pentru un telefon cu un display facut zob mi-a luat 220 lei, deci mai mult de 300 nu cred ca-ti ia

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur e cea mai mare prostie pe care o puteai face?

| PuținConteazăNumele explică (pentru anonim_4396):

Ai răspuns doar să te aflii în treabă sau pentru puncte? De ce răspunzi la o intrebare cu o altă intrebare? Dacă mă poti ajuta bine, dacă nu, nu îmi răspunde doar că nu ai ce să faci...

| anonim_4396 a răspuns (pentru PuținConteazăNumele):

Ok
părerea mea e să-ți iei alt telefon că n-are niciun sens sa-l repari

| PuținConteazăNumele explică:

Am fost cu telefonul la un service din oraș, ecranul s fost 160 de lei, cu tot cu mâna de lucru, am fost și l am lasat luni iar marți a fost gata, ecranul a fost bine montat, zici că nu ar fi fost spart niciodată, are sigla Huawei ca cel dinainte, dar e o problemă, calitatea lui e mai slabă, culorile nu mai sunt atât de vii și de "colorate" ca la cel dinainte, sunt oarecum moarte, dar îl pot folosi, și cred că mă voi obișnui așa până voi putea să îmi iau altul, totuși mulțumesc tuturor pentru răspunsuri, apreciez mult! big grin

| Andreii14M22 a răspuns:

Sunt locuri iefitine, dar nu as risca in locul tau, poti sa-ti cumperi unul nou, daca il repari pe acesta, costa pe putin 500 de lei, si o sa pierzi si garantia...
Funda? happy