| mysterious1 a întrebat:

Am facut update la versiunea lolipop 5.0.2 de la 4.4 dar as vrea să revin inapoi la 4.4 pentru că telefonul nu prea duce versiunea asta...am un galaxy core prime G360. Se mai poate să revin la versiunea anterioare? Am dat revenire la setările din fabrică dar am rămas tot cu lolipop.

Răspuns Câştigător
| Λndrei a răspuns:

Da se poate și este destul de simplu.
Avem nevoie de următoarele fișiere:
1. Stock ROM de pe sammobile.com (poți descărca doar dacă ai cont, se face gratis)
Acolo la secțiunea firmware scrii modelul de telefon pe care îl ai și vei vedea că apar versiuni în funcție de țări. Încearcă să cauți pentru România,( dacă eram pe laptop te ajutam eu să cauți/nu trebuie neapărat România, oricum nu cred că mai vrei să mai îi faci update).
2. Odin. Ultima versiune parcă este 3.10.6, are doar vreo 10mb..cred.
Atât îți trebuie.
Dezarhivează arhiva cu ROM-ul descărcat și vei găsi un fișier în jurul a 1 GB cu extensia.md5, pune-l bine, ne trebuie mai încolo.
Oprește telefonul. Cu telefonul oprit apasă pe aceste trei butoane în același timp până ce îți apare un mesaj Download Mode.Aceste butoane sunt Volume Down+Power Button+Home Button. Acum ai două opțiuni:
1. Continue
2. Reboot the device
Lasă telefonul așa deocamdată.
Înapo la PC. Deschide Odin și conectează telefonul la PC. Atent uitând-u-te la Odin vei observa că există niște butoane BL, AP, CP CSC cu directoare goale.
Noi vom folosi AP.
Apasă AP și îți va apărea o fereastră Windows în care vei căuta acel fișier dezarhivat cu extensia.md5 despre care am vorbit mai sus. Acum așteaptă câteva secunde până ce programul va încărca fișierul slectat,( câteva secunde).
Acum înapoi la telefon. Cu Volume Up selectezi opțiunea Continue. Vei observa că Windows instalează driverele necesare,(recomand Windows 7+). Odin va colora o căsuță din cele de sus,( prima din stânga și va scrie în ea ceva de genul: COM:1 unde 1 este numărul portului la care ai conctat telefonul, poate fi alt număr, nu contează asta). Dacă până aici totul este ok poți apăsa în Odin butonul Start. Poți vedea cum că atât Odin cât și telefonul tău va prezenta un progres de instalare.
Oricum, ideea este că după ce dai Start aștepți cuminte până când telefonul va boota în noul sistem instalat.
ATENȚIE: Să NU deconctezi telefonul de la PC în timpul instalării.
Când Odin zice PASS! înseamnă că totul a decurs ok, și acum poți scoate USB-ul din telefon.
Încă un aspect, eu momentan sunt pe telefon și cam tot ce ți-am zis eu este din cap. Unele lucruri pot diferi puțin, dar foarte puțin. Succes!

1 răspuns: