| RB26DETT a întrebat:

Salut, am fost la un concert recent si am facut cateva poze pe acolo, printre luminile scenei erau si niste lasere destul de puternice si acele lasere au batut exact pe senzorul camerei si au lasat urme, cativa pixeli de pe senzorul camerei au murit, se observa dar greu, credeti ca garantia ar acoperi asta? Multumesc! Este vorba de un telefon, urmele sunt evidente in anumite cazuri doar, daca scriu la detalii despre defect ca au aparut din senin ma vor crede? In cazul in care se considera ca este vina mea faptul ca am facut poze in timp ce laserele alea bateau spre mine. Help?!

4 răspunsuri:
| georgelgeorge a răspuns:

Eu nu cred că pixelii au decedat din cauza laserelor de la concert. Dacă ar fi aşa înseamnă că ar fi sute de oameni orbiţi de acele lasere. Defectul este după părerea mea din fabricaţie şi nu l-ai observat că nu ai fost interesat la momentul când l-ai cumpărat. După ce ai făcut pozele la concert... ai fost curios să vezi dacă laserele au lăsat urme pe senzorul camerei. Eu sunt de părere să uiţi că laserele au făcut acele urme şi să te duci să obţii garanţia. Fi sigur că cei ce au făcut laserele respective sunt meseriaşi şi nu-şi permit să plătească daune nici macar unui om care ar fi afectat de lasere.

| RB26DETT explică (pentru georgelgeorge):

Am facut o groaza de poze de cand am telefonul si le-am editat cu tot felul de programe de editare si le-am examinat in detaliu, pixelii morti se datoreaza laserelor, cand bateau pe mine simteam caldura de la ele, meseriasi sau nu, traim in Romania, aici orice poate fi legal si oricine poate fi 'meserias'.
Momentan telefonul are o alta problema legata de touch dar care pare mai degraba a fi o problema de soft, probabil vor inlocui display-ul, vor vedea ca problema persista si vor inlocui telefonul, ceea ce sper ca se va intampla, daca nu, mai trimit odata telefonul in garantie specificand problemele legate de camera. Nu m-as baga direct cu problemele legate de camera pana nu-mi rezolva problema cu touch-ul, sa nu cumva sa-mi anuleze garantia din cauza faptului ca eu sunt responsabil pentru distrugerea pixelilor de pe senzorul camerei, e cam greu sa convingi tipii de la garantie sa-ti repare produsul stricat, il verifica pe toate partile sa gaseasca motiv sa-ti anuleze garantia, am tot auzit intamplari...

| georgelgeorge a răspuns (pentru RB26DETT):

Te-ai gândit foarte bine. Ia toate problemele pas cu pas dar nu renunța la problema cu pixelii. Dacă reușești este în regulă. Dacă nu reușești nu este nici o problemă... nu te pot întrista niște pixeli morți chiar dacă au murit din vina ta. Ai făcut tot posibilul să rezolvi problema și dacă nu se poate asta e! Sunt curios cum arată o poză cu pixeli morți. Dacă nu este prea greu pune o poză să o văd și eu.

| RB26DETT explică (pentru georgelgeorge):

Https://imgur.com/M9MBIUx am marit zona in care sunt morti pixelii, pe mine ma deranjeaza maxim, nu se prea vad, hai ca pe poze nu ar fi o problema deoarece nu mi-e greu sa scot punctele alea dar cand filmez se observa, de pe filmari nu le pot scoate...
Poza aia nu prea e cine stie ce si te vei intreba probabil de ce ma agit asa tare pentru un telefon cu o camera meh, poza a fost facuta din miscare pe fuga, uite aici un exemplu de poza facuta cu telefonul ala si putin editata, asta inainte sa se intample ce s-a intamplat https://ibb.co/cYM1uo