| Maxxxi a întrebat:

Salut, am gasit acest telefon pe olx si as vrea sa il cumpar, dar telefonul pare cam ieftin fata de pretul sau nou.Aici e link cu telefonul:

https://www.olx.ro/oferta/xiaomi-mi-mix-2s-nou-sigilat-I DdRkyg.html

Sunt firma, au contul din 2015, au multe anunturi..Credeti ca e legit? Telefonul nou e aprox. 1500 roni si aici e 850.

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu te poti intalni cu vanzatorul IN PERSOANA sa vezi telefonul si cum functionalist, nu te sfatuiesc sa trimti banii prin posta sau in contul omului, ca poate fii un bisnitar care sa te pacaleasca.
Administratia OLX avertizeaza in privinta acestui gen de vanzari, sa fii foarte circumspect, mai ales cand pretul ti se pare atat de bun, ca-i ireal si super atractiv, atunci ai 99% sanse sa fie inselatorie.
Deci, intalneste-te in persoana cu vanzatorul si ia pe cineva cu tine, sa nu-ti fure banii si sa fuga.

| Maxxxi explică (pentru Violleta2022):

Imi trimite telefonul prin fan-curier si am livrare cu verificare.Dau banii curierului dupa ce verific telefonul.Ma gandeam mai mult ca telefonul sa nu fi fost folosit mult timp si fiind firma ei sa fi facut rost de alte accesorii si sa imi dea un telefon folosit...

| Violleta2022 a răspuns (pentru Maxxxi):

Nu sta nici un curier langa tine sa verifici telefonul!
Curierul sta sa deschizi pachetul sa vezi ce ai inauntru si imediat pleaca. Omul ala este platit la cate pachete livreaza pe zi, iar pentru tine nu are mai mult de 2-3 min cat ii semnezi de primit pachetul si te uiti in pachet sa vada ce ai primit.
Ca-i telefonul bun, nou sau vechi, el nu va sta langa tine sa-l detecteze sau sa faci tu probe, nu are timp si nici nu-i platit pentru probe.
Cred ca se intelege gresit notiune de livrare cu"verificare".

Inca un lucru, ce cumperi de pe olx nu vine cu garantie!
Inca un dezavantaj din acest punct de vedere.

| gelu1970 a răspuns:

850 ron sunt aproximativ 175€.
Poți lua un telefon nou actual. Și dacă mai pui 25-35 € ai o mulțime pentru a alege.
În plus acest telefon nu mai primește update și așa o să rămână.
Alegerea e a ta.

| Maxxxi explică (pentru gelu1970):

Prefer performanta peste update-uri experimentale si chestii noi. Voiam sa stiu daca anuntul pare legit..Am cumparat deja un telefon la aprox. 180 euro si mergea destul de greu, lasa de dorit.L-am returnat.Mi se parea destul de ciudat ca pretul este aproape injumatatit pe olx fata de alte site-uri, si telefonul e fullbox nou.

| gelu1970 a răspuns (pentru Maxxxi):

Olx
Poți lua un telefon ok sau o țeapă la fel de ok.
Eu cred că ceva nu e in regulă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici măcar nu oferă alte poze cu produsul. Îți recomand să-ți cumperi unul nou din magazin sau de pe site-uri de specialitate.