| florinas6 a întrebat:

SAlut. Am nevoie de ajutor. Acum cateva luni am cumparat un telefon akai de la ALTEX. Am intrebat de garantie si mi s-a spus ca toate telefoanele au garantie comerciala 2 ani. Acum s-a stricat. Se parind numai butoanele nu si ecranu. fara sa il cada sau altceva. Problema e ca in pachet nu mi-a trimis certificat de garantie sau altceva. Am doar factura. Pot sa il duc cu garantia >? daca da unde? trebuie sa vorbesc cu cei de la altex? sad

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

"In conformitate cu OG21/1992 vanzatorul este obligat sa-i furnizeze consumatorului: certificat de garantie" - SURSA :
http://www.altex.ro/garantii-produse/

Dacă ai observat că NU ai Certificat de Garanţie, ar fi TREBUIT să-l SOLICIŢI!

Dacă ai cumpărat telefonul de la un magazin "fizic", atunci mergi cu el la acel magazin!

Dacă ai cumpărat online, atunci iei legătura cu "Serviciul Relatii Clienti" :
http://www.altex.ro/contacts/
Apoi cu Service-ul...

"Service produse

ALTEX si-a propus sa ofere solutii complete care sa raspunda cat mai bine oricaror nevoi exprimate de clientii sai. Prin urmare, centrele noastre regionale de service iti stau in permanenta la dispozitie pentru a te ajuta.

Garantia este asigurata pentru urmatoarele branduri: Belkin, Bandridge, Easy-Touch, Trust, Logitech, Chicony, Microsoft, Asus (periferice si accesorii ), Lexmark, Davio, Myria, Brondi, Cata, Terraillon, Teletech, Rainford, United, Videoton, Sony ( console ), Kingston ( carduri si stick-uri de memorie ), Rotel, Heller, Hyundai, Americool, Unionaire, Eltax, Fujitsu, Gericom, Disney, Netlogic, Sanyo.

Complet Electro Serv
Calea Giulesti nr.1-3 (Mediagalaxy Bucuresti-Bricostore)
Telefon relatii clienti: 0801025839 taxabil cu tarif local

Garantia pentru celelalte branduri este asigurata de producatori/ importatori prin retele de service proprii specializate." - SURSA :
http://www.altex.ro/ajutor/

Toate cele bune.

| Pardelian a răspuns:

Cu bonul de casa sau factura te prezinti la cei de la altex si intrebi daca aceata problema este acoperita de garantie

| florinas6 explică:

Deci cei de la altex ar trebui sa acopere cheltuiala?