| XBorg a întrebat:

Salut.
Am nevoie de niște sfaturi, vreau să-mi cumpăr un telefon nou, în rate, dar nu știu sigur pe care să-l iau dintre: OnePlus 7 Pro, Samsung Galaxy S10 Plus sau Huawei P30 Pro, vă rog ajutați-mă.
Și dacă se poate să-mi spuneți și de unde să-l iau în rate, mulțumesc.

18 răspunsuri:
| gelu1970 a răspuns:

One Plus 7 pro

| Ineys a răspuns (pentru gelu1970):

Si niste argumente?

| gelu1970 a răspuns (pentru Ineys):

Ai folosit măcar o zi un O plus 7 pro o zi ca să vezi randamentul telefonului și durata bateriei?
Poți compara prețul unui OP cu unul a lui Note 10?
Durabilitatea unui Samsung e de aprox 2 ani.
Samsung e una din mărcile de telefoane recunoscută pentru updates întârziate și asistență pe timp scurt.
Eu acum folosesc un one plus 5t.
A venit cu Android 7, a facut update la 8, apoi la 9. One Plus a anunțat că o să facă update la Android 10 sau Q.
În ce secol o să aibă Samsung această asistență?
Deci....mai vrei argumente?
Am probat un Op7 pro și e ok.
In clasamentul Antutu e cel mai potent. Samsung s10+ e pe locul 8 sau 9.
Nici măcar nu știu de ce mai scriu.
Folosește mai mul timp Google ca să discerni de ce un terminal e mai bun ca altul înainte să dai un răspuns.
O zi bună.

| Ineys a răspuns (pentru gelu1970):

Vad ca amesteci S10+ cu Note 10.

OP7 PRO 4500 de lei.
S10+ 3700-3800.

https://www.youtube.com/watch?v=dbcRFHNOFzs
OP7 PRO Pierde la bateria.

La camera se stie deja ca pierde.

90Hz? Bun bun, se misca mai fluid in meniu, dar ce continut 90Hz avem noi de vizionat? Cateva jocuri pe Play Store? Continutul ala e foarte sarac, lumea e doar entuziasmata ca wow 90Hz. Apropo, display facut de Samsung. De aceea Samsung are un display mai luminos si cu culori mai precise. Nu e prost sa dea la concurenta ce e mai bun.

OP7 PRO scoate scor mai mare in Antutu pentru ca are 12 GB RAM si acel UFS 3.0. Desi nu sttiu unde te pot ajuta acei 12 GB RAM, macar pe S10+ acei 8GB sunt folositi in modul desktop cu Dex. Chiar nu credeam ca in 2019 se mai tine cont de scoruri in benchmark-uri.

S10+ avem Jack 3.5, Micro SD si IP68. Corning Gorilla Glass 6 vs Corning Gorilla Glass 5 pe OP7 PRO. Filmare 4K pe camera frontala, ceea ce OP7 PRO nu are.

Nu stiu cine e neinformat.

| gelu1970 a răspuns (pentru Ineys):

Bați apa in piuă

| gelu1970 a răspuns (pentru Ineys):

Eu nu amestec nimic.
Note 10 nu îl poți cumpăra de moment.
Și ceea ce am uitat: tu, ca toată mulțime ce își cumpără Samsung, aveți un procesor mizerabil: Exynos.
Modelele cu care Samsung fac testele sunt echipate cu Snapdragon care e vândut pe piața SUA.
Altfel nici acolo nu ar vinde.
In acest an Samsung și Apple au scăzut drastic în vânzări.
Xiaomi și Huawei au crescut.
Orbii și fraierii nu iși pun întrebarea: "de ce?"
Stai in lumea ta cu Samsung.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

Cel mai ieftin OnePlus 7 PRO (6/128) care este la fel de performant ca si cel de 8/256 si este doar 3.000 lei nu stiu de unde ai scos tu suma stronomica de 4500 lei (nu uita ca vorbom de ONePlus nu Apple)

OnePlus 7 PRO pierde la baterie decat daca ti ecranul de 90hz, daca il lasi la 60 cum are S10+ ies tot pe acolo

La camera nu pierde daca iti iei gcam pentru OnePlus 7 PRO

"90Hz? Bun bun, se misca mai fluid in meniu, dar ce continut 90Hz avem noi de vizionat? Cateva jocuri pe Play Store? Continutul ala e foarte sarac, lumea e doar entuziasmata ca wow 90Hz

Nu ai mai fi spus asta daca SAmsung scoatea primul telefon cu 90hzwinking

"Chiar nu credeam ca in 2019 se mai tine cont de scoruri in benchmark-uri." Asta este argumentul oricarui utilizator de Samsung pe bune laughing) In benckmark-uri se puncteaza orice + si - ale unui telefon, daca reiese ca OP7 PRO este mai bun, aia este, oricum OP7 PRO cu 8GB RAM tot ar fi peste S10+

"S10+ avem Jack 3.5" mie mi-ar fi rusine in locul tau sa fac afirmatia asta cand Samsung a facut EXACT ACELASI LUCRU CA SI ONEPLUS. Au ras de competitori cand au scos jack-ul si la numai cateva modele distanta exact asta au facut si ei.

Filmare 4K pe camera frontala. Daca dupa cum spui tu ecranul ala 90hz nu o sa foloseasca la nimic putem spune exact acelasi lucru de ce ai spus tu.Macar ecranul ala da o senzatie mult mai smooth pe cand filmarea 4k pe camera frontala nu o va folosi nimeni laughing

| Ineys a răspuns (pentru Bogdan70001):

Https://www.emag.ro/......DKYTVQBBM/

https://www.emag.ro/......D9R2LQBBM/

Nu stiu unde ai vazut tu la 3000 de lei, pune si mie un link.
Ba cam de Apple vorbim aici.

Bun bun, "OnePlus 7 PRO pierde la baterie decat daca ti ecranul de 90hz, daca il lasi la 60 cum are S10+ ies tot pe acolo" - asta deja arata ca ti-ai dat seama ca e cam useless sa ai 90Hz in viata de zi cu zi asta daca nu iti iei telefonul doar pentru jocuri. Tot laudati ecranul ala de 90Hz dar parca vad ca toti o sa-l treceti pe 60Hz ca va mananca bateria prea repede.

"Asta este argumentul oricarui utilizator de Samsung pe bune laughing) In benckmark-uri se puncteaza orice + si - ale unui telefon, daca reiese ca OP7 PRO este mai bun, aia este, oricum OP7 PRO cu 8GB RAM tot ar fi peste S10+"
Daca tu alegi un telefon pentru ca are scor mai mare cu 10k in nu stiu ce aplicatie de benchmark in anul 2019 cand toate telefoanele de peste 3000 de lei merg la fel de rapid... cu diferente de sub 1 secunda, mai are rost sa argumentam ce si cum? Simt ca nu am cu cine.

Unde a scos Samsung jack-ul? La note 10? Pai dar Note 10 are ceva numit S Pen, care ocupa spatiu in plus. One Plus n-a fost in stare sa puna un amarat de jack acolo in ditamai telefonul. Daca pe tine te satisfac acele casti pe usb C sau alea bluetooth pe care trebuie sa dai 2000 de lei pentru un sunet asa cum trebuie, nu te deosebesti prea mult de cei care se simt bine in ecosistemul Apple. Da, da, castile alea la 600 de lei AirPods sau Galaxy Buds, sunt prastii, castile pe fir mult mai ieftine se aud mult mai bine la pret mult mai mic. Casti wireless decente scumpe domle, scumpe. :)

Ai ascultat vreodata OP7 PRO la difuzor? Se aude mai bine un telefon de acum cativa ani.

Si crede-ma cu atata vlogareala azi ( nu c-as fi eu vlogger ) filmarea aia 4k pe fata e divine touch. Da. scuza-ma, OP7 PRO a bagat mai multa tehnologie in mecanica decat in electronica sa o faca cu motoras.

"Nu ai mai fi spus asta daca SAmsung scoatea primul telefon cu 90hzwinking"

Ba chiar as fi spus. Mi se pare useless in 2019 sa ai un asa ecran. Si HDR10+ ala mi se pare cam prea devreme.
Prin 2021-2022 cred ca era un must have, dar acum... meh.

Apropo, chiar as vrea sa vad un service OP in Romania care iti repara telefonul in 30 de minute. Te duci il lasi, te intorci peste 30 de minute e ca nou. Avem asa servicii disponibile pentru OP?

Initial si mie imi facea cu ochiul un OP7 PRO, crede-ma, nu am nimic cu el, inca sunt indecis ce flagship sa aleg, pana la salariu urmator ma mai gandesc, dar deocamdata sunt fixat pe S10+, poate Note 10+. Mi se par cele mai complete telefoane sa le zic asa.

Dam peste 3000 de lei pe un telefon dar NUavem:
-Cea mai noua versiune de Gorilla Glass
-Jack 3.5
-IP68
-Posibilitatea de introducere card SD.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

1.Crde-ma ca nu este nimeni care sa stea cu modul de 60hz, cu atat mai putin in ciuda bateriei care si cu 90hz te tine cel putin o zi (plus ca ai incarcare si mai rapida ca pe SAmsungwinking )

2. Scorul ala mai devreme sau mai tarziu se va simtiti si din moment ce dai ceva mai multi bani pe un telefon te astepti ca macar sa vezi ca nu ai dat banii degeaba pe un OnePlus decat pe un S10+ si chiar daca, da diferneltele nu se vad usor" ecranul de 90hz face diferenta, te asigurwinking

3. Da frate, orice telefon fara jack este direct frate cu Apple laughing
Si nu asta era neaparat ideea ideea este ca si SAmsung facea misto de alte brand-uri ca au scos jack-ul si eu au facut exact acelasi lucru.

4. CIne mai asculta la difuzor in 2019 laughing Adica pe bune nu poti sa-mi spui tu mie ca dai atata importanta difuzorului cand ii arati ceva unui prieten, asta insemna sa minti in ultimul hal si difuzorul este efectiv unul dintre ultimele lucrriu de care imi pasa la un telefon

5. Serios, e "flexam" cu service-ul. Asteapta tu cativa ani cand OnePlus va deveni mai popular si in RO. Si te asigur ca va fiwinking

Si ca sa inchidem odata treaba asta...hai spune-mi tu mie, chiar iti place mai mult un telefon cu doua ochiuri in ecran, decat unul fara margini sa fim seriosi...

| Ineys a răspuns (pentru Bogdan70001):

1. Degeaba ai incarcare mai rapida daca nu ai priza, stii ce zic?winking
1.1. Chiar nu inteleg ce atata tam-tam cu ecranu ala de 90Hz.
2. S6 cumparat cum a aparut, deci il am de vreo 4 ani. Si in ziua de azi "zboara". Android 7.0 ce-i drept dar nu ma deranjeaza. Bateria e singurul inconvenient. Am mai schimbat-o acum 2 ani odata, dar deja m-am plictisit de el. D.p.d.v al performantei nu pot sa ma plang, nu are lag sau orice altceva. Crede-ma, telefoanele de azi nu mai imbatranesc d.p.d.v al performantei, ci mai mult d.p.d.v al chichitelor cu care vin la pachet.
3. Vad ca esti de aceeasi parere cu care sunt si stirile de pe android.com sau mai stiu eu ce site-uri. A, stai, chiar tu mi-ai zis sa ma documentez pe net si dupa sa-mi dau cu parerea despre telefoane. Pai daca ne dam cu parerea despre parerile altora... deja e grav.
4. Stiu, tie iti pasa sa ai ecran de 90Hz, care apropo, dupa ce-l folosesti 1 saptamana, 2, o sa ti se pare common, nimic wow. E de impresie asa in primele cateva zile. La fel e si daca nu ai avut niciodata contact cu un ecran de 90Hz; ce nu stii nu te afecteaza, sau nu-i duci dorul. Chiar sunt curios, ai si monitor cu 120 Hz, televizor cu 120Hz?
5. Sa astept cativa ani? Pai eu astept, dar pana atunci nu vreau sa raman cu buza umflata cand imi duc telefonul in service si sa astept nu stiu cat dupa el.

Da, chiar imi place acel cut out. Strict de aia merg pe S10+ si nu pe S10. Mi se pare ca arata cool acel pill shape cut out.

Toate argumentele tale pentru OP7 PRO sunt mai mult teoretice decat practice.

P.S: Tu ti-ai luat cumva OP7 PRO si te-a dezamagit si incerci sa te convingi singur sa nu-l returnezi? Prea il ridici in slavi si nu vad de ce.

P.S2: "chiar iti place mai mult un telefon cu doua ochiuri in ecran, decat unul fara margini sa fim seriosi...". Nu cred c-ai vrut sa zici margini acolo.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

1.Da ce dracu atata tam-tam decat se misca de 2 ori mai smooth decat pe unul de 60hz, eu cred ca nu ai pus mana vreodata pe un OP 7 PRO

2. Si inca nu ti-a luat foc, te tine macar o zi? Degeaba are putere(si da stiu ca este relativ rapid) daca se duce bateria dupa cateva ore

3. Nu, nu imi aduc aminte sa-ti fi spus sa te documentezi, tu ai parerea ta, eu pe a mea si parerile nu le iau de nicaieri, daca zici tu ca seamana cu cele de pe android.com este doar o concidenta.

4. Da, cel mai mare impact o sa fie la inceput, dar dupa dupa cum bine ai spus de obisnuiesti, dar lucrul asta se intampla cu aabsolut orice alta functie laughing Totusi cand iti arata un amic ceva pe net si vezi cum se misca, aprca te simti mai satisfacut cu ecranul ala de 90hz

5. Acum, aia este ai si tu grija.Am fi putut spune exact acelasi lucru despre Samsung acum ceva ani

6. "Da, chiar imi place acel cut out" mai mult decat un ecran fullscreen? HAi sa nu fim ipocriti, zic

Si, nu, nu am, dar am avut ocazia sa pun mana si pe un OP 7 PRO (mai greu ce-i drept, dar am reusit) si am un prieten cu S10 simplu si normal ca l-am butonat si eu putin.Pur si simplu nu ai cum sa le compari, experienta este mult superioara pe un OP 7 PRO din aproape toate punctele de vedere.

Pune mana pe un OP 7 PRO si mai discutam

| Ineys a răspuns (pentru Bogdan70001):

1. Ba chiar am pus mana pe toate flagship-urile de anul asta si m-am jucat cu toate. Sincer sa fiu, nu simt nimic special la OP7 PRO in afara de display. Iti cumperi un smartphone nu un mini cinema de buzunar.

2. Nu e vorba de telefon in sine ci de baterie. Bateria e neschimbata de peste 2 ani. Bag mana in foc ca si pe OP7 PRO ala, dupa 2 ani si ceva o sa tipe bateria din el. Orice telefon face asta pentru ca asta e smecheria producatorilor sa te faca sa cumperi generatia urmatoare. Nu la software e smecheria, la baterie.

5. Ai si tu grija? La ce sa am grija? Crezi ca eu am vrut sa-l duc in garantie? Sa nu mai mentionez ca mi-au schimbat si toate carcasa telefonului insemnand rama din aluminiu si sticla de pe fata/spate ca nu stiu ce au facut ei + butoanele. Nu-mi mai amintesc daca le-am cerut eu asta sau au facut-o ei. Garantia ar trebui sa fie prompta si imediata nu sa astepti nu stiu cate zile cu trimis prin curier etc etc.

6. Nu stiu de ce esti asa triggered de un cutout acolo. La cat de mare e display-ul ala chiar nu o sa-l observi. E la fel ca si cu nasul. Tu iti vezi nasul mereu dar creierul tau il ignora, la fel va fi si cu acel cutout dupa ce te obisnuiesti. In plus mi se pare geniala ideea cu efectele create pentru ea gen acea lumina circulara in jurul camerei.

Repet, eu am pus mana pe amandoua si cand am luat in mana Samsung s-a simtit ca e Samsung. Fin, compact, elegant. Poate o sa zici ca arunc banii pe "ambalaj" si pe cum arata, dar sincer sa fiu si asta e un aspect important.

In plus pe Youtube toti care compara telefoanele aduc ca argument in favoarea lui OP7 PRO doar ecranul si UFS 3.0 ala. In rest tot ce are S10+ e peste el la orice capitol. Si da... chiar si ecranul, are alte culori decat pe S10. Nu stiu daca or fi mai "bune" dar la capitolu asta pariez pe Samsung ca ei au creat panoul.

P.S: Chiar sunt curios ce alegere a facut XBorg (Cel care a initiat topicu), daca o mai fi dat pe aici.

| Bogdan70001 a răspuns (pentru Ineys):

1. Exact, nimic considerabil diferent in modul de functionare al flagship-urilor de anul asta in afara de acel display care vad ca pana la urma si tu eti de acord ca este mai bun decat unul de 60hz

2. BAteria unui telefon nou tine in medie 2 ani, nu este un caz special la OP 7 PRO, faza este ca cu toate asta OP 7 PRO o sa primeasca suport software cel putin 4 ani pe cand S10+ daca prinde 2 ani este bine (ma refer update-uri majore, nu de securitate)

5. Cu grantia sustin ce am scris mai sus.Problema asta a fost la inceputul fiecarui brand

6. Nu stiu cum treci tu cu vederea de el, dar eu il observ si inca foarte bine laughing Bine zis, poate in timp...si da, intr-adevar efectul cu liminita in jurul camerei este misto, insa prefer fara nimicwinking

7. Nu, tu arunci banii pe brand mai mult laughing Aceeasi calitate ti-o poate oferii un device Xiaomi la un pret mult mai mic

8. "In rest tot ce are S10+ e peste el la orice capitol" as prefera sa ne oprim aici, aceasta propozitie este mai falsa decat teoria care spune ca pamantul este plat.

"P.S: Chiar sunt curios ce alegere a facut XBorg (Cel care a initiat topicu), daca o mai fi dat pe aici." sa speram ca nu Huawei P30 PRO laughing)

| Ineys a răspuns:

S10 Plus.
La banii pe care-i dai pe OnePlus 7 Pro m-as uita mai bine la Note 10 Plus.

Unii o sa-ti spuna ca vorbesc prostii ca OP7 PRO > Orice telefon, dar gandeste-te ca in momentu de fata toate flagship-urile duc orice le dai, doar ca Samsung are suport mai bun in Romania.
Am fost la Bucuresti odata ( cu alta treaba ) si m-am gandit daca tot sunt p-aici si am trecut pe langa un service Samsung sa ma duc sa-mi schimbe bateria la telefon ca era cam parlita. M-am dus, le-am lasat telefonul, am fost sa mananc ceva in apropiere si cand m-am intors in cam 1 ora si ceva mi-a zis baiatu' de acolo ca ma asteptau.

Nu stiu unde gasesti asa servicii pentru OP7 Pro.

In plus acei 90Hz functioneaza doar in meniul telefonului, adica atunci cand te plimbi tu prin setari si dai scroll-uri si swipe-uri si bla bla. Nu te poti uita la un video pe yotube in 90 Hz si nici nu poti juca jocuri cu 90 Hz.

| Bogdan70001 a răspuns:

OnePlus 7 PRO, Amazon

Este peste orice telefon in momentul de fata si este primul telefon din lume cu ecran de 90Hz, care o sa se miste extraordinar de fluid

| hyozanryu a răspuns:

Https: / /...D75F35BBM/

| hyozanryu a răspuns (pentru hyozanryu):

Xiaomi Mi 9T, Dual SIM, 64GB, 6GB RAM, 4G
Note 10?

| AliusP a răspuns:

Deci,
OnePlus 7 pro - pentru ecranul acela superb, gaming bun, insa ai grija nu te astepta sa tina mult bateria.
Galaxy S10 Plus - pentru cam toate, camera foarte buna, ecran superb, baterie buna, gaming etc.
Huawei P30 Pro - in special pentru camera, parerea mea e ca are cea mai buna camera, pe timp de zi cat si pe noapte, zoom bun pana la 5x optic, incarcare foarte rapida 50% in jumatate de ora, bateria tine o zi chiar doua, depinde de utilizare, ecranul are cam mica rezolutia dar in utilizarea de zi cu zi nu o sa observi.