| Nebuna3459 a întrebat:

Am o intrebare cam ciudată dar trebuie sa o pun.
Ieri am văzut la verisoara mea iphone 8 plus, arata foarte bine că design si as vrea sa mi-l iau si eu, dar faza e că părinții mei mi-l pot cumpăra abia cand voi termina clasa a-6a,nici macar nu a început anul scolar.
Ideea e că atunci nu cred ca o sa mai fie la modă sau ca o sa fie mai vechi.
Vă rog, ajutați-mă!
Mulțumesc!

32 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cum te-am putea ajuta?

| GabiDumitrescu a răspuns:

Deci tu tocmai ai terminat clasa a cincea si vrei telefon care costa mai mult decat un salariu mediu. Mai, voi chiar nu aveti habar absolut deloc pe ce lume traiti?

| Wr3nch a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Pai la unii le iau mama si tata s20 ultra plus abonament de boierlaughing Ea de ce sa nu vrea un iphone vechilaughing

| Nebuna3459 explică (pentru GabiDumitrescu):

Păi si?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Poate părinții ei sunt patroni de bancă și își permit.

| Nebuna3459 explică (pentru Wr3nch):

M-ai ajutat fff mult, mersi!

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Wr3nch):

Pai unii asculta cacaturi ca ngang si mama dracului sa ii mai ia pe ailalti, ca nu prea cunosc titluri de mizerii de-astea sonore si vizuale care sunt "la moda" acum. Asta inseamna ca trebuie sa facem toti la fel? Mama si tata aia care iau telefoane de top la copchii sunt niste imbecili. Nu conteaza ca iti permiti sau nu. Problema la noi e ca vai, musai trebuie' sa te vada ailalti din jur ce valoare ai tu. E unul care are copchilul coleg cu fiica-mea, daca il vezi cu ce pantofi de nunta umbla la blugi si tricou si ce lant de haur de vreo 50-100 de grame la git, te pisi pe tine de ris. Pe de alta parte, am avut in clasa cu junioara si un copil al carui tata are citamai firma de transport cu niste zeci de autocare, vilau intr-o zona selecta, etc. Cit de normal se imbraca omul si nevasta-sa si ce oameni placuti ca si companie pot fi, nu am cuvinte sa iti descriu. Si nici ala mic nu avea telefon de j'de bulioane, lol.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu e vorba de a iti permite sau nu.

| alexalx1234 a răspuns:

E deja destul de vechi. Are 3 ani. Mai bun e iPhone SE 2020. Arata ca iPhone 8 doar ca are performanta de iPhone 11.

| Nebuna3459 explică (pentru alexalx1234):

Dar iphone xs?

| alexalx1234 a răspuns (pentru Nebuna3459):

XS e doar mai bun la camere decat SE 2020. SE 2020 are camera de iPhone XR

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine salivează în continuare la posterele lui Justin Bieber, asculta în continuare 5gang și lasă tu iPhone 11.

| Nebuna3459 explică (pentru anonim_4396):

Până la urmă, imi iau ce vreau

| Nebuna3459 explică (pentru anonim_4396):

Si nici macar nu ascult 5gang

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nebuna3459):

Unii cred ca daca esti copil, automat asculti 5gang. Nu-i baga in seama. Asa zic toti. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nebuna3459):

Nu îți iei tu. Îti cumpără părinții. E diferență mare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Te-ai angajat purtătorul ei de cuvânt? A, stai că este una din aceea în devenire ca tine. O pițipoancă pe tocuri cui cu aere fițe și figuri.

| Nebuna3459 explică (pentru anonim_4396):

Eu zic să nu mai vorbești fără să știi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la anul nu o sa mai fie la moda acest telefon. Nici acum nu prea este. Cel mai la moda e Iphone X.
Mai discuta cu ai tai, poate ii convingi sa iti cumpere telefonul macar in septembrie, cand incepe scoala, altceva nu stiu ce sa zic.

| Nebuna3459 explică (pentru anonim_4396):

Sau chiar cand se termina primul semestru

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu ce va deranjeaza pe unii ca au copiii telefoane "de top"? Nu scrie nicaieri ca telefoanele sunt doar pentru oameni majori.
Imbecili sunt aia care fac copii si nu au bani sa ii creasca, nu cei care muncesc si le ofera copiilor o viata frumoasa si tot ce isi doresc.
Nici eu nu am avut telefon de top cand eram copil, pentru ca pe atunci erau numai caramizi cu butoane, si caramida aveam si eu. Dar nu ma oftic pe altii copii ca ei au si eu nu am avut...

| Nebuna3459 explică (pentru anonim_4396):

Adevărat,mulțumesc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vai, sărăcuța divă. Te-ai simțit ofensată? De asta ai dat eronat la comentariu? Vai, nu fii tristă că iti curge tot rimelul. Și ce tragedie pe tine : nu mai poți merge prin mall plină de ruj pentru că te obligă Arafat, Vela și Iohannis să porți mască pe gură. Măcar genele false să fie vizibile și unghiile alea vultur de regină, cum te imaginezi tu. Vai, fatăăă laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cata romanul mi-ai scris... asa mult te doare ca ti-am dat "eronat" la comentariu?
Zi mersi ca ne obliga aia sa purtam masca, asa nu ti se mai vede moaca si nu mai sperii lumea pe strada. :*

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Mai învață să scrii, doamna regină. Dacă scrii o scrisoare către prinț, va rămâne profund dezamăgit cât de analfabetă este principesa. laughing Și nu îți mai da atâtea aere pentru că nu ești ventilator.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Btw, nu te enerva ca poate îți rupi o unghie tastând pe acolo. Și asa au costat o mare avere... Fatăăă laughing

| floreadan a răspuns:

Si iPhone SE 2020 este foarte bun, ai incercat sa te uiti dupa el? Poate iti place.

| ViruseZ a răspuns:

Deja este un pic invechit, poti foarte bine sa iti achizitionzi un Samsung ( tip Samsung A10 si alte grupe low-end. Telefoanele Apple sunt cam scumpe, si nu cred ca oricine isi poate achizitiona unul.

Sunt destul de multe alternative ( noul iPhone SE; un Samsung Low End, Huawei ( inca sunt pe val cei de la Huawei ) etc )

| mustafateke7 a răspuns:

Draga mea, deja este un telefon vechi, iPhone-urile sunt doar de fita, iar abia ai absolvit clasa a 5a si ai pretentii de un asemenea telefon?

| Nebuna3459 explică:

Needucat...
Ce să mai zic?!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Nebuna3459):

Lasă că pe mine mama m-a educat mai mult și m-a crescut singură. Pe tine părinții te educă numai cu bani și lucruri scumpe crezând că așa păreți și voi mai acceptați în societate. Eu la 11 și câți ani cât zici că ai, mă bucuram pentru că primeam dulciuri. Și nu, nu aveam telefon, nici smartphone, nici tabletă ( doar alea de algocalmin). Și nu visam să primesc telefoane scumpe. Însă am crescut, muncit și cumpărat singur toate acestea. Un copil nu se educă cu un smartphone. Probabil îți cumpără tot ce vrei pentru că părinții nu au timp de tine și asa cred ei ca îți câștigă atenția.

| Fdss a răspuns:

În general nu este o investitie foarte buna sa iti cumperi un telefon atunci cand ai deja un telefon functional.
Daca ai un telefon destul de vechi si nu esti multumit de performanta lui sa zicem ca poti cumpara un nou telefon dar daca ai deja un telefon decent care functioneaza bine eu ti-as sugera sa il pastrezi pe acela.
Oricum daca vrei neaparat sa il cumperi sfatul meu ar fi sa nu stai dupa parinti si sa nu il cumperi din banii parintilor deoarece daca tu ti-l spargi la un moment parintii probabil te vor certa sau se vor supara. Daca il cumperi din bani tai nu vor avea nimic de reprosat daca il strici.
Probabil de intrebi cum faci sa ai banii tai.
In principiu bani tai tot de la parintii îi câstigi. Te duci de exemplu la maica-ta si ii zici ca faci curat in toata casa daca iti da 10 lei. De asemenea poti de exemplu daca esti bun la o materie de la scoala sa te duci la concursuri si olimpiade si vei fi plin de bani. Eu sunt olimpic la mate si castig anual din concursuri vreo 2000 lei.
Iti sugerez sa cumperi Iphone-ul SH( Second Hand) de pe Olx de exemplu deoarece poti gasi un telefon folosit o saptamana mai ieftin cu 400-500 lei.
Eu de exemplu am cumparat un Iphone 7 SH de pe Olx cu 800 lei in stare impecabila folosit vreo 2 luni in conditiile in care nou era 1500 lei.
Chestia asta ca peste un an Iphone 8 nu va mai fi la moda mi se pare o prostie deoarece nu cred ca important la un telefon e sa fie la moda, dar e alegerea ta. Oricum nu va fi invechit peste un an.

In concluzie e foarte bine sa ai banii tai ( Incearca sa te duci la olimpiada si te umplii de bani) si nu prea merita sa dai banii pe Iphone 8 plus. Cel mai bine dai bani pe experienta. Te vei plictisi de telefon intr-o saptamana.

Sper ca te-am ajutat.
Funda?