| ninastar a întrebat:

Salut,am o mare problema la telelfon,poate cineva stie si ma ajuta.

Am un Sony experia M si problema este mereu imi arata memoria insuficienta,fac transferul pe cartela SD,se transfera,dar memoria din telefon la fel imi arata insuficienta, chiar daca sterg informatia, la fel imi arata memoria insufucienta.Va rog mult sa ma ajutati, nu mai stiu ce sa-i fac

1 răspuns:
| Bobby711 a răspuns:

Aplicatiile se instaleaza in memoria interna a telefonului. Da, poti sa le muti pe card insa nu toata aplicatie doar anumite fisiere de multe ori nici nu se observa o diferenta nu te lasa sa muti prea mult. Existe metode prin care sa poti sa muti app pe card in proportie de 90% insa pasii pe care vei fi nevoita sa ii urmezi sunt complicati. Trebuie sa faci root la telefon vei capata avantaje enorme insa sunt si dezavantaje as putea sa iti explic mai detaliat insa nu cred ca are rost din moment ce nu stiu daca te intereseaza.
Pot sa iti dau insa niste sfaturi ce sunt usor de urmat de exemplu:
-sterge toate fisierele inutile chache se numesc ele sunt parole salvate si anumite fisiere. Spre exemplu cand intri pe fb pozele sunt descarcate nu la rezolutie maxima sunt de calitate slaba insa sunt salvate valabil si pentru unele postari ele se salveaza acolo si in timp ocupa memorie. Btw iti recomand sa descarci fb lite ocupa mult mai putin spatiu si consuma mai putin net. Oh semnul acela ca nu ai memorie e facut sa dispara automat cand se atinge o limita de memorie depinde care e setata gen mai ai liber 399 de mb iar la 400 mb liberi disipare de asta nu vei mai putea instala nimic chiar daca tu ai sters totusi unele app. Cam atat daca imi amintesc si alt ceva iti spun