| Sandu3 a întrebat:

Salut.Am o mica problema cu tasta on/off a telefonului mobil, in sensul ca nu mai merge cum trebuie si daca se inchide risc sa nu-mi mai pot deschide telefonul. Daca folosesc ALCOOL IZOPROPILIC am vreo sansa sa-l fac sa mearga din nou sau e pierdere de timp? Mentionez ca telefonul se poate desface(capacul spate detasabil)si am deci acces la tasta respectiva.Contactele par curate dar totusi ceva nu face contact acolo.Merge dupa bunul plac. Uneori apas de vreo 5-6 ori ca sa se deschida.A incercat cineva cu acest tip de alcool sa rezolve problema?

1 răspuns:
| Bizon95 a răspuns:

Alcool izopropilic curata contactele daca a intrat mizerie (si pe care tu poti sa nu o vezi) insa intr-un telefon nu prea recomand, daca ajunge in ecran (si ajunge daca nu esti extrem de atent) atunci o sa modifice culorie pe ecran

in plus ar fi bine sa il lasi sa se usuce bine dupa ce bagi alcool d'ala in el, altfel alcoolul ala cam conduce curentul electric si iti poate strica telefonul, si e bine ca se poate desface, ca sa scoti bateria, doar ca sa fii sigur