| SpikeSpigel a întrebat:

Am o nelamurire cu abonamentul la Cosmote. Acum cateva zile mi s-a stricat telefonul si ma gandeam sa iau unul cu adonament de la Cosmote, doar ca nu inteleg care e faza cu abonamentul... Spre exemplu, vreau sa iau telefonul asta: https://www.cosmote.ro/product/cosmote-smart-xceed/20291 695/
Fara abonament costa 1150 lei, adica 15 milioane, iar cu abonament 50 de lei? Cum adica ma?:)) Dau 50 de lei si il am permanent sau trebuie sa platesc in fiecare luna cate 5/6 euro sa am minute? Daca trebuie platit, merge ca dupa gen vreo 6/12 luni sa renunt sa mai platesc mereu si sa imi iau o cartela singur pe care sa o alimentez cand vreau eu. Multumesc si sper sa ma ajutati. :D

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Scrie acolo: „Preţ cu abonament COSMOTE Free XL (24 luni)"; adică doi ani, le plătești cel puțin abonamentul, dacă nu și ceva peste.
Apropo, 1150 lei înseamnă 11 milioane jumate, din ăia vechi, nu 15.
Așa e, plătești 50 de lei și-l iei. Apoi plătești lunar doar abonamentul, nimica toată - 45 € PE LUNĂ. Dacă alegi să renunți mai devreme de doi ani, plătești la reziliere restul de luni până la expirarea contractului. Dar rămâi cu telefonul, luat pe 50 de lei!
Ghișeft, frate, ce mai!

| CM7YRE a răspuns:

Telefonul costa normal, cum ai zis tu 1150 lei. Ca sa ti-l dea la pret de 50 de lei, tu trebuie sa faci un contract cu abonamentul de acolo adica COSMOTE Free XL care costa 45 euro pe luna, iar perioada contractului sa fie 24 luni= 2 ani. Astfel, tu ajungi sa platesti 1080 euro, aproximativ 4860 ron pe "telefon" in loc sa ti-l iei "la liber" cu 1150 ron.
Ei te forteaza sa iti cumperi telefonul la un abonament anume, care te duce de un numar de ori valoarea telefonului.
Si da, poti sa-ti cumperi o cartela dupa ce termini abonamentul, dar tot pe Cosmote sau ce iti iei tu, telefonul avand soft-ul lor si nefiind decodat.