| EuPufoasa a întrebat:

Am o nelămurire. Înainte, pe vremea lui Ceaușescu nu existau atatea telefoane, toți copiii ieseau la aer. Când au început să apară telefoanele, toti au început să devină dependenti si nimeni nu mai iese la aer curat cum se ieșea înainte. Văd babe care stau la porți, in sate, pe tablete, pe Facebook! Acum, am ajuns in 2019. Eu am un telefon Allview x4 Soul Infinity N, cautasem ceva legat de difuzorul lui si aici am dat peste altceva. Cineva întreba ce telefon să prefere intre un produs de la Allview, Samsung si mai era altă firmă. Am citit răspunsurile si am o nedumerire. Acolo cineva zice ca noile standarde sunt cu baterie de 3500, altul ca e o FIRMĂ ROMÂNEASCĂ si nu e bună de nimic, altul zicea ca un Huawei e de 5 ori mai bun iar ultimul comentariu "ciudat" era ca e făcut in China. Frate, nu am nimic cu alte firme dar de cand sunt standardele la baterie de 3500? E ceva gen ca nu se poate sub 3500... Dar tu dacă vrei să îți iei un telefon mai slab deoarece îți place cum arată (cazul meu), te iau toți in râs. De ce toți am devenit așa de răi si ne umflam in pene când avem un telefon de 10k de lei? Si culmea! TOTUL e facut in China. Huawei e o firmă chinezească, mai ales noile telefoane Xiaomi. Si de ce daca e o firmă românească, nu e bună? Ar trebui să aveți un motiv in plus să fiți mândri ca România are si ea o firmă care creează telefoane. Nu zic ca e bună dar nu mi se pare corect să se vorbească in halul asta.
Eu am avut un telefon Allview P6 Life. Scria ca e făcut in Vietnam, ansambat aici. M-a ținut 4 ani de zile, mai exact 3 ani de zile fara probleme. Am schimbat doar o baterie. După 2 ani in care am folosit intensiv bateria, a cedat, a trebuit 4 resetari+o schimbare de soft anul trecut in ultimele luni din cauza ca pusem un cod si cand am scos cartela, nu am mai știut codul. Procesorul e facut praf după 4 ani. L-am scăpat de la 3m înălțime pe gresie pe ecran cu putere, avea husă din silicon normală, nu s-a crăpat ecranului. Acum, îmi poate spune cineva ca un Allview nu este un telefon care să țină? Fiecare alege ce vrea in funcție de ce ii place si preț. De ce toți încurajăm Huawei, Samsung, Apple, Xiaomi si toate draciile? Dacă nu ai Apple sau un telefon de ultimă generație, de ce toți râd de tine? Ce se întâmplă cu generația Z? Si inca un lucru. Orice telefon face poze perfecte atât cât ii permite camera dar trebuie tu să știi să faci. Subliniez, nu fac reclamă la Allview doar nu inteleg unele lucruri!

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu înțeleg ce nu înțelegi. Ce este de neînțeles aici?
Să înțeleg că ai vrea să fie din nou ca pe vremea lui Ceașcă. că era mai bine atunci, când în două ore la TV era numai Cântarea Românie și cultul personalității Tovarășului și Tovarășei?
Ca să înțelegi un lucru, orice lucru de pe lumea asta, trebuie să îl legi de ceva cunoscut de tine, inter- legere, legarea a ceva cu altceva. Tinerii aleg tehnologia în locul alergării prin parc pentru că asta îi face fericiți. Ei pentru a fi fericiți doresc să comunice liber, așa cum le permite tableta sau smartfonul. Ei preferă ultima generație de smartphone căci aceasta le dă sentimentul de nou, de tinerețe, de participare la lumea de azi, la modernitate, la fluxul rapid al evenimentelor. Ei trăiesc astfel în spiritul vremii de azi, la care aderă și băbuța care tastează la tableta ei din fața casei. Dacă ai 10 k, să dai pe un nou gadget, dacă asta te face fericit, este ceva rău în asta? E tehnologia de vină?
Râd de tine pentru că râsul este sănătos. Ce ai vrea acum, să plângă din cauza ta?

| ziftode a răspuns:

Pui vreo 15 intrebari, la rand, comentarii, pareri, sentimente
dar de noi de ce mai ai nevoie, ti-ai raspuns singur la fiecare intrebare si ai batut campii mai rau decat majoritatea care raspund pe situl asta

incearca sa le iei pe rand, noteaza-le si apoi pune o intrebare pe zi, altfel, dupa ce am citit 1/3 din "intrebare" am uitat deja ce intrebari ai pus si mai ales m-am plictisit de atata citit... vaicareli!

| Bogdan70001 a răspuns:

Deci,chiar nu inteleg prima parte...ce treaba are generatia de pe vremea lui Ceausescu cu ce ai zis in continuare...
1. Legat de baterie...Da, adica nu este obligatoriu, dar in 2019 lumea foloseste din ce in ce mai mult telefon, iar aplicatiile des folosite precum Facebook, Messenger, Insta si resttul consuma foarte multa bateria, iar o baterie de sub 3500Mah (aproximativ) nu mai poate face fata

2. Persoanele care vin cu argumetnul "este chinezarie" mi se par cei mai redusi oameni (sau printre cei mai redusi), nu cred ca mai este nevoie de argument)

3. Te ce ti-ai lua un tel doar pentru cum arata...

4. Ok, nu ai cum sa lauzi un brand prost...ok este facut in Romania, dar este un brand prost cu telefoane overpriced...
In schimb ne putem mandri cu Bitdefender, unu anti-virus considerat de foarte multi, extrem de bun

5. STai calm ca romanii nu incurajeaza Xiaomi...ar fi bine, dar romanu' are o minte mai inchisa si il intereseaza decat ce spun ceilalti,