| Cosmin89321 a întrebat:

Salut, am o pproblema mai complicata cu un telefon Cubot J3 PRO. Telefonul mergea ok pentru un cubot pana i-a cedat peste un sfert de ecran, fara daune fizice, acum 4 luni cred. Aceste doua imagini ar trebui sa ilustreze problema.

https://ibb.co/wpNKFk8

https://ibb.co/h9r2vQy

In prima imagine am tras degetul din jos in sus, iar in a doua de la stanga la dreapta. Dupa cum se poate vedea in a doua imagine, cand trag degetul din stanga inspre dreapta inputul touch o ia in sus cand ajung in zona problematica.

Am dat factory reset, nu s-a rezolvat nimic. Din moment ce zona moarta este bine delimitata, are forma de dreptunghi,nu de pata ma gandesc ca ar putea fi problema la software, mai ales ca linia verticala care desparte zona moarta de cea functionala a ecranului este (cel putin mi se pare) fix in mijloc.

Am mai experimentat si am vazut ca daca trag degetul inspre dreapta (imaginea 2) inputul nu se duce uneori brusc in sus cand trec de linie, ci se duce treptat, o data cu degetul meu care gliseaza prin zona moarta.

2 răspunsuri:
| codrinmaestruldumelor a răspuns:

Mie mi se pare ca ecranul ar fi dezlipit de sticla de protectie de deasupra din ceea ce explici tu, insa este destul de ciudat sa fie o zona asa bine delimitata. Ti-as recomanda sa vobesti la un GSM mai de incredere despre asta sa vezi ce poti face.

| Cosmin89321 explică (pentru codrinmaestruldumelor):

Este o zona clar delimitata in forma de dreptunghi, de asta cred ca nu e o dauna fizica, plus ca restul ecranului functioneaza perfect. Ma voi duce la un gsm poate ei reusesc sa ma ajute, mersi.