| TeRogLasama a întrebat:

Salut,Am o problema cu noul meu telefon.
Un Samsung Galaxy A5 2016.Cand il bag la incarcat la 15% sau 20% Se incarca foarte greu.Lam bagat la 15% Si peste 2 ore avea 18%. Cand am cumparat telefonul l-am incarcat dupa ce se inchidea ca ramanea fara baterie.Asta de vreo 4 ori. Incarcatorul este al lui original.Pana acum se mai incarca mai repede dar acum parca ar avea **** pe el. Ce sa ii fac?

3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Si mie mi-a facut asa dar o data sau de 2 ori maxim. Daca persista problema curata mufa de incarcare pentru ca daca se aduna multe scame nu mai face bine contact. Daca nici asa nu merge, schimba incarcatorul. In ultima instanta mergi la un service.
Si tine minte, nu lasa telefonul sa se descarce pana se inchide, treaba asta ai voie sa o faci maxim o data pe luna, ii distrugi bateria.

| TeRogLasama explică (pentru Bondarel99):

Acum se incarca in maxim 2 ore.Si faza aia cu lasatu pana se inchide asa mi-a zis doamna de la telekom de unde am luat telefonul sa ii fac asta de 2 ori.

| Bondarel99 a răspuns (pentru TeRogLasama):

Da, e ok la început sa ii faci o data sau de 2 ori dar mai târziu nu e deloc indicat, asta e cel mai sigur mod pentru a distruge bateria. E bine sa faci asta o data pe luna sau la 2 luni pentru calibrare.