| Ccristi161 a întrebat:

Am o problema cu telefonul Meu, de ceva timp se descarca instant, adica de la 20% scade direct la 1%(Bateria este descarcata, conecteaza incarcatorul)
1. Aveti vreo idee de ce se intampla asta?
2. Cum pot remedia?

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Poate fi o problema de soft. Poti face factory reset (hard reset) sau o resoftare. Resoftarea se poate face doar prin root-are. E bine sa o faca cineva care se pricepe sau, daca este in garantie, la service-ul autorizat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, din cate stiu, uneori telefonul se poate descarca si din cauza temperaturilor reci. De exemplu, eu mi-am lasat telefonul in hol peste noapte si de la 30% a ajuns pe la 12% adica aproape de moarte. Pentru a remedia trebuie sa nu il tii la temperaturi mici pentru mult timp.

Daca nu este de la acest lucru inseamna pur si simplu ca bateria nu mai functioneaza corect si iti poti cumpara alta. Pentru a nu pati acest lucru trebuie sa nu folosesti telefonul cand este la incarcat, sa nu il lasi mult la incarcat chiar daca se zice ca aceasta nu mai este o problema pentru smartphone-uri si sa urmezi instructiunile cand cumperi telefon nou (sa il descarci complet si sa il incarci nu stiu cat timp... le gasesti pe internet) Si mie mi s-a deteriorat asa o baterie si am schimbat-o.