| Ion1231 a întrebat:

Salut, am o problema la telefon. Mai exact cand vreau sa apas pe funtia bluetooth se activeaza si dupa 2 secunde se dezactiveaza, ce este de facut? (am Sony xperia xa2)

Răspuns Câştigător
| GPA a răspuns:

Pentru Sony, în speranța că avem probleme software din cauza unui update care s-a instalat automat în sistem, vei folosi utilitarul Xperia Companion disponibil atât pe Mac cât și pe Windows:

Pentru Windows:

https://www-support-downloads.sonymobile.com/......panion.exe

Pentru Mac :

https://www-support-downloads.sonymobile.com/......panion.dmg

După ce îți instalezi programul pe laptop/PC, oprești telefonul (power off).

În "Xperia Companion" vei selecta opțiunea de "Software Repair/Restore", next, va trebui să intri în meniul pentru fastboot, respectiv în Bootloader.

Vei proceda astfel, în timp ce telefonul este oprit ține apăsat butonul de volum "-" și conectează cablul USB între telefon și laptop. Telefonul se va iniția in fastboot (instrument prin care poți modifica și manipula imaginea de sistem din orice telefon cu o.s Android), vei accepta condiția că acest lucru va șterge și restaura telefonul la starea inițială, incluzând și dezinstalarea update-urilor. Vei reponri telefonul după ce fastboot rescrie imaginea de sistem. Verifică acum dacă mai apar probleme la Bluetooth/Wifi.

Foarte important, faci backup pentru toate datele, se va șterge tot!

Dacă tot nu s-a remediat problema, scoți cartela SIM din telefon și cardul SD, iar la setări, informații dispozitiv, versiune nucleu/kernel apeși de 10-15 ori până vei debloca meniul de dezvoltator. În dezvoltator, caută la setări : Disable Bluetooth A2 DP Hardware Offload (activezi).

Dacă nici așa nu funcționează după modificarea în setările antenei rf din telefon, problema este de natură hardware. Trebuie reinlocuita antena RF, responsabila de conexiunile wireless, atât WiFi/Bluetooth/GSM.
Da, la un service GSM îți pot schimba antena, cu un modul identic.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Copiaza poze si ce iti trebuie pe un pc si fa un factory reset.

| Zuzu1991 a răspuns:

Service, e clar ca nu poate activa BT

| Ion1231 explică (pentru Zuzu1991):

Am uitat sa specific in intrebare, cand intru sa comut utilizatorii pe alt utilizator merge insa pe cel actual al telefonului nu merge...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic să încerci o repornire dispozitiv. Dacă problema nu se rezolva, atunci revenire la setările din fabrică. Dacă nici asa nu se rezolva problema, mergi la service

| Ion1231 explică:

Update, am dat resetare din fabrica si tot asa imi face, doar ca acum imi face si cu `Wi-Fi` respectiv se deschide si se inchide upa 2 secunde. Ce fac, il duc la service?

| Boosion21345678789 a răspuns:

Trebuie sa restezi starile la la telefon daca unde scrie setari