| DjoKeR31 a întrebat:

Am o problema la telefon, un Acer liquid Z130, aseara, fara sa umblu la el s-a stins, dintr-o data, si nu se mai aprinde, l-am bagat la incarcat toata noaptea, dar nimic... nu mi s-a mai intamplat deloc, se aprinde beculetul rosu cand il bag la incarcat, si nu stiu ce sa fac, oare sa fie bateria de vina? Vreau un raspuns urgent, Multumesc :* :* :*

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Posibil să fie defectă bateria :(

Pentru o eventuală eroare de soft, ÎNTÂI poţi încerca să faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" cu una dintre metodele explicate la linkul :

"How can I reset my smartphone when apps hang or crash :

Press and hold the Power Button + Volume Up Key for 12 seconds.
When you see the LCD screen go to black, Release the keys immediately. The device will reboot.

Note: If you see a menu, select Normal Boot by using the Volume Up key to highlight Normal Boot, then press the Volume Down key to select and reboot." - SURSA :
http://acer.custhelp.com/......smartphone

http://www.hardreset.info/devices/acer/acer-liquid-z3/

Vezi şi metodele de la linkul :
http://androidflagship.com/3217-fix-damaged-bricked-android-device

ATENŢIE : prin factory reset se ŞTERG toate datele personalizate ( agendă/contacte, aplicaţii/jocuri, parole, etc. ) instalate/modificate după ieşirea din fabrică...

Dacă nu reuşeşti să rezolvi "problema", atunci duci telefonul + încărcătorul la un Service pentru diagnosticare ( apoi, probabil vei cumpăra o baterie nouă ).

Toate cele bune!

| DjoKeR31 explică (pentru bursuc001):

1) Pui acelasi raspuns la toate intrabarile de genul asta?!? 2) Nici acum nu ai inteles ca nu se deschide?!?! cum dracu vrei sa-i dau factory reset daca nu se deschide!?!?!?!?!

| bursuc001 a răspuns (pentru DjoKeR31):

N-am priceput care-i "problema" ta sad

Faci "factory reset" ( revenire la setări de fabrică ), sau "hard reset" din BUTOANE, cu telefonul ÎNCHIS!
Dacă este o eroare de soft, este posibil să se remedieze!
În cazul în care NU se rezolvă, atunci schimbi bateria...

Ce n-ai înţeles?