| Senpserai a întrebat:

Salut,am o problema legata de curățirea memoriei interne a telefonului intensă.De curând mi s-a stricat card SD -ul și l-am scos din telefon și nu l-am mai pus la loc, după asta au început să îmi apare anumite fișiere ca : flipper.db(de la card sd) și altele, am șters fișierul și peste un timp îmi apare din nou deja e a 3 oară ...Am incercat sa dau resetare la telefon și hard reset și nimic nu a ajutat

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca stergi un fisier si dupa un timp reapare, atunci inseamna ca acel fisier este folosit de Android sau de careva aplicatie instalata.
Sistemul tine fisiere de lucru si pe card-ul de memorie, dar in lipsa cardului le foloseste din memoria interna.

| Dece5 a răspuns:

E posibil sa se fi atins numarul maxim de scrieri in memoria telefonului si atunci nu se mai pot sterge unele fisiere, practic memoria interna a telefonului e deja stricata. Eu am patit asa cu cateva carduri de memorie, dar si memoria interna a telefonului e la fel si poate pati acelasi lucru. Cardul il mai schimbi, dar memoria interna mai greu. Daca e stricata memoria interna, nu stiu cat costa schimbarea memoriei sau a placii de baza cu tot cu memorie. Trebuie dus la reparat. Daca e prea scump, mai bine iti cumperi un telefon nou.

Poate ca nu e stricat nimic si o doar aplicatie sau mai multe tot refac acele fisiere care tot apar. Poate e bine sa-i pui un card ca sa fie cum a fost, poate ca nu vor mai aparea fisierele.