| douanume a întrebat:

Am o problema legata de fisierele media de pe WhatsApp. Acum 2 saptamani mi-am spart telefonul si am imprumutat unul de la un prieten. Mi-am instalat pe el WhatsApp-ul si am dat "recuperare mesaje si fisiere media din backup" si mi-au aparut toate mesajele si fisierele media ( aprox 2800 poze ). Acum mi-am luat un telefon nou, iar cand mi-am instalat WhatsApp-ul pe el am dat iarasi pe "recuperare mesaje si fisiere media" mi s-au recuperat toate mesajele si o foarte mica parte din media ( 500 poze ), am tot incercat sa fac backup-uri de pe telefonul primit de la prietenul meu unde erau toate pozele si nimic, am incercat si de pe alte telefoane si la fel, imi spune ca "Descarcare finalizata, nu au putut fi recuperate toate fisierele media"... cum as putea sa fac rost de ele?
Eu am observat ca pe card am 2300 dintre poze (cred ca am mutat Whatsapp-ul e card cand aveam telefonul pe care l-am spart ) iar in telefonul primit aveam 2800... pur si simplu nu pot sa inteleg ce trebuie sa fac astfel incat cand intru pe WhatsApp la o persoana sa imi apara din nou toate fisierele media, pozele in special, va rog frumos dati-mi o idee! Le vreau neaparat in telefon!
PS: Stiu ca le am pe card dar vreau sa imi apara din nou cand dau la o persoana pe WhatsApp la Media... nu stiu cat ati inteles ce am vrut sa spun dar efectiv sunt disperat!

Multumesc mult daca ma ajuti, prima persoana care imi da o idee si merge PRIMESTE FUNDA PE LOC!

2 răspunsuri:
| Bogdan70001 a răspuns:

Nu prea am inteles, dar ma rog iti explic ce cred eu ca vrei sa auzi...
Deci pe telefonul prietenului tau ai putut recupera toate pozele deoarece ultimul backup a fost facut recent, dar avand in vedere ca nu s-au mai facut backup-uri, Whatsapp a facut backup automat datelor pe care el a reusit sa le mai stocheze pentru ca dupa o perioda de timp datele tale vechi sunt sterse din data lor de baza deoarece, ar fi foarte greu pentru servelele lor sa stocheze date ale utilizatoriilor de sa ziceam cativa ani..asa dar datele tale vechi au fost sterse din baza lor de date si inlocuite cu altele recente.Eu asa gandesc. Deci nu prea mai ai ce face....Ma indoiesc ca exista o soultie

| TheRealFantasy a răspuns:

Disperat pentru niste poze?
Momentele trec, pozele raman, dar mai importante sunt momentele; asta doar daca pozele alea nu reprezinta un risc pentru tine sau altii, sau sunt top secrete... ))

"Eu am observat ca pe card am 2300 dintre poze" - cardul era in telefonul care acum e spart? daca da atunci probabil ca atunci cand ai facut back-up de pe telefonul imprumutat de la prietenul tau ai pus si card-ul in el, altfel nu vad de ce acum cu telefonul asta nou nu ti-ar vedea pozele la fel.
Cel mai probabil pozele alea multe (2300) sunt pe card si pur si simplu nu l-ai pus in telefon, iar in memoria telefonului apar 500 de poze fiindca doar alea sunt salvate in memoria interna.

Sa fie oare asa simplu? happy

Exista aplicatii de transfer fisiere intre telefoane, exista si pentru transferat de pe card in PC/laptop printr-un "card reader", deci nu e panica man. laughing