| pulx a întrebat:

un prieten de al meu, mai in varsta si-a luat un iphone 5s si i-a dat unei persoane sa il configureze iar aceasta, a uitat parola care a pus-o la icloud, iar acum cand deschide telefonul ii cere email-ul si parola, aveti idee ce as putea sa fac, nu mai stie nici de pe itunes si e cam greu... Daca m-as duce la o service ceva, m-ar putea ajuta? Va rog sa imi raspundeti daca stiti, ca mai au anumite poze si amintiri si nu ar vrea sa le piarda. P.S. am spus mai in varsta deoarece nu se pricepe la asa ceva.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Din pacate, chiar daca este "mai batran", ar trebui sa stie ca pierderea parolei este echivalenta cu pierderea cheilor de la casa sau masina.

Persoana care a creat contul trebuie sa incerce pe pagina iCloud (preferabil de pe calculator):
https://www.icloud.com
iar la sectiunea "ID Apple sau parola uitata" poate sa incerce recuperarea contului.

Daca are actele de cumparare ale telefonului, se poate adresa la o reprezentanta Apple si i se va debloca contul, va primi parola noua.

| aaniitaaaaaaasss7 a răspuns:

Intra la configurări la iCloud și îți poți schimba parola și emailul de acolo fără nici o problema

| LoveMyDogs a răspuns:

Din cate stiu eu, iPhone-urile au o securitate foarte buna, nu cred ca mai poate folosi telefonul daca a uitat datele. insa, poate o sa isi aduca aminte. Succes.