| trifsorin201 a întrebat:

Salut
Am si eu o problema f grava cu telefonul. Incerc sa va explic cat pot de bine ca poate cineva imi da vreun sfat bun sa rezolv problema.
Am cumparat un iphone 4 codat Orange Romania. Telefonul merge perfect pe 3G. Daca dezactivez 3G-ul, mai sta asa cateva minute, poate chiar o jumatate de ora si apoi dintr-o data arata o singura liniuta si pica de tot semnaul scriind lipsa semnal. Incepe iar sa caute si scrie iar nicio retea. Cauta si cauta si degeaba, nu mai reuseste sa prinda deloc semnal. L-am lasat asa si o jumatate de ora si degeaba. Daca activez 3G-ul semnalul apare instantaneu.
Am incercat si cu alt sim de cosmote si face la fel. Am incercat si cu Orange si la fel face. Simul l-am incercat si in alt telefon si functioneaza perfect.

Idea mea ar fi: daca ar avea probleme cu antena, nu cred ca ar merge nici pe 3G, nu? Sau nu ar rezista nici pe 2G minutele acelea pana pica.Are Ios 7.1.2
Ce parere aveti? Va rog ajutati-ma cu ceva...

8 răspunsuri:

Conectează iPhone-ul la PC, intră în iTunes și dă pe restaurare iPhone si la sfârșit set as new iPhone. Toate datele îți vor fi șterse, dar îți poate rezolva problema.
P.S să nu faci îți instalezi pe el backup-ul că problema poate reveni.

| trifsorin201 explică (pentru iOSi):

Adica ce inseamna backup-ul? multumesc

| trifsorin201 explică (pentru iOSi):

?

Backup înseamnă că îți salvează datele, dar tu nu trebuie să faci asta, doar trebuie să îl setezi ca iPhone nou.

| trifsorin201 explică (pentru iOSi):

Am auzit ca trebuie facut cu un program care se numeste tinyumbrella!

Fă cu iTunes fiindcă este programul oficial Apple.

| trifsorin201 explică:

Pai nu prea ma pricep asa bine...imi poti da un clip ceva sa ma uit cum! Ms

| trifsorin201 explică (pentru trifsorin201):

Salut, tocmai am facut ce ai zis tu... si tot la fel face! ce sa ai mai fac acum?